İnaktif virüsü vücuduma almamda bir zarar var mı?

Hayvanları çok sevdiğim için sokaklarda kedi köpek görsem sevmeye ve beslemeye çalışan biriyimdir.yakın zamanda yine bir köpek gördüm ve ona kemik vermek isterken elimi yaladı ve elimde hafif bir açık yara vardı köpeği gözlemleme şansım yoktu ve içim rahat etmedi hastaneye gidip kuduz aşısı yaptırdım bügün de ikinci dozu yapıldı.Eğer köpek kuduz değilse boş yere aşı yaptırıyor olmamın ya da inaktif virüsü vücuma alıyor olmamın bir sakıncası var mı acaba? Şimdiden Teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Kuduz aşısı da inaktif bir aşı olup içerdiği inaktif virüs yönünden ilave bir sağlık riski içermemektedir. İnaktif aşılar, etkisiz hale getirilmiş bakteri ve virüsler içermektedir. Bu etkisiz hale getirilmiş, inaktif yani ölü patojenler etkisiz olmaları nedeniye bir hastalığa sebep olmazlar. Ancak bağışıklık sistemini uyararak aşının içeriğindeki virüs veya bakteriye insan vücusunun antikor üretmesini sağlar.
İnaktif aşılar fiziksel veya kimyasal yöntemlerle öldürülmüş mikroorganizmaları barındıran aşılardır.
Bu sebeple kuduzun son derece ölümcül bir hastalık olması sebebiyle, aşı olmama durumunda hayatınızın da tehlikeye gireceğini ön gördüğümüzde aşı olmanız son derede doğrudur.
Ancak aşının içeriğindeki inaktif  (etkisizleşmiş) virüsler asla sağlığınıza zarar vermez. Sağlık yönünden olabilecek risk ise aşının diğer aşılarda da görülebilen klasik ama önemsiz yan etkileridir.
Sonuç olarak köpek kuduz değilse boş yere aşı yaptırıyor olmamızın veya inaktif virüsü alıyor olmanızın sağlığınıza sakıncası yoktur.
Geçmiş olsun dileklerimle...