Malignite Riski değerlendirilmesi

Merhaba hocam babam membranoz nefropati hastası 8 yıldır. Geçen sene bu hastalık kanser gelişimde olabilir diye tarama yaptılar. Ama herhangi bir şey söylemediler raporu şu an gördüm. Detaylı araştırma yaptırmalı mıyız? Korkulacak bir durum var mı? Daha önce biyopsiye bağlı böbrek kanaması geçirdi. Su an herhangi bir şikayeti yok böbrek yetmezliği dışında. Karaciğerdeki kist 6 yıldır aynı. Böbrekteki 0.8 mm ymis 1 cm olmuş mesane kirlidir ne demek hocam lenf nodlarini araştırmalı mıyız teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, öncelikle Membranöz nefropati hakkında sizi bilgilendireyim. Bu hastalık, erişkinlerde görülen nefrotik sendromun en sık sebebidir. Membranöz nefropatinin sebebi büyük çoğunlukla bilinmemektedir.
Ancak ikincil sebepler ise otoimmun hastalıklar, maligniteler, infeksiyonlar, ilaçlardır. Bu konuda doktorlarınız ( nefroloji ve üroloji) gerekli araştırmaları yapacaklardır.
Bu hastalık için, Nefroloji böbrek yetmezliğine bakar, ancak üroloji bölümü de  malignite yani kanser yönünden araştırma yapabilir.Bu arada böbrekte perinefrit yani enfeksiyonda olabilir. İlk aşamada öncelikle  nefroloji bölümüne danışmanızda yarar varr onlar gerekirse ürolojiye yönlendirir. Böbrekte 0.8  ile 1 cm  olan kistler büyük ihtimalle sorun değil ama takip de gerekebilir.

Perivezikal alan ve mesane kirli gibi  terimler enfeksiyon şüphesini akla getirir ancak bu konuda nihai değerlendirmeyi muayene bulguları ile birlikte tetkiki yapan doktor yapmalıdır.
Karaciğerde görülen 1.5 cm çaplı hipodens lezyon konusunda da bir gastroenteroloji uzmanı ve/veya genel cerrahi uzmanı bir değerlendirme yapmalıdır.

Akciğer filmi de incelendiğinde sağ diyafram yüksek, akciğerde bronkovasküler görünüm artmış, anfizamatöz görünüm kronik bir akciğer hastalığını işaret etmektedir. Bu konuda da bir göğüs hastalıkları uzmanı muayene sonrası değerlendirme yapmalıdır.

Sonuç olarak babanızın hastalık öyküsü ve tahlil sonuçları değerlendirildiğinde bir kaç farklı alanda değerlendirme yapmalıdır.

Bu alanlar da sırasıyla böbrek ve mesane yönünden nefroloji ve üroloji bölümleri, karaciğer yönünden genel cerrahi ve gastroenteroloji bölümleri ve akciğer yönünden de göğüs hastalıkları bölümüdür.