Monosit yüksekliği,Lenfosit düşüklüğü var.Ne önerirsiniz?

Referans degerlere baktigimda LYM(Lenfosit) duşük MON(Monosit) değerlerim yuksek gozukuyor acaba herhangi bir sorun olur mu tesekkurler. WBC 6,21, LYM 0,91,MON 1,31,LY% 17,7,MON% 21.1

Tahlil.com Cevabı : Monosit değerinizdeki yükseklik dikkat çekiyor.Monositler bazı enfeksiyonlar sırasında veya enfeksiyon sonrası iyileşme döneminde yükselebilmektedir.Diğer bazı nedenlerle de monosit yüzdesinde yükselme olabilmektedir.Genel olarak monositlerin % 10-12 üstü çıkması araştırılmalıdır.Benim önerim bir dahiliye veya hematoloji uzmanına danışmanız.Lenfositlerdeki düşüklük ise çok fazla değil ama monosit yüksekliği ve lenfosit düşüklüğü yönünden kan testinizin tekrarlanması ve gerekirse periferik yayma adı verilen kan tahlilinin yapılması da yararlı olabilir.Monosit yüksekliği ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.Monosit Yüksekliği