Polikistik over ve tiroid bozukluğum var.Serbest testesteron testi de yüksek çıktı.

31 yaşında bir çocuk annesiyim.polikistik over ve buna bağlı olarak troid yapısında bozukluk ve hipoglisemi var.tiroid ve şeker hapı kullanıyorum.en son yaptırdığım tahlillerde t3 ve t4 ler normal çıktı. fakat serbest testesteron 3.70 çıktı.normal değerler (1.10-3.10). bu ne anlama geliyor ve ne yapmam gerekiyor.

Tahlil.com Cevabı : Tiroid bozuklukları polikistik overe bağlı gelişen bir olay değildir. Polikistik over ise insülin direnci nedeniyle olur, insülin yüksekliği hormonal dengeyi bozar, yumurtaların çatlamadan birikmesine ve kist oluşumuna neden olur, ayrıca testesteron yüksekliğine neden olur. Hipogliseminin nedeni de insülin direncidir. Hipotiroidi ayrı bir hastalıktır. Doktorunuza mutlaka danışın. Bu tip durumlarda metformin grubu ilaçlar yararlı olabiliyor, zaten alıyorsunuz sanırım. Şeker hapı değildir onlar, aslında insülin direnç hapıdır. Belki doz ayarlamak ve doğum kontrol hapı da gerekebilir.