PTH yüksekliği var.54 yaşındayım 13 yıl evvel hipertiriodi ameliyatı geçirdim.Yaptırdığım tahlilleri yorumlar mısınız.

54 yaşındayım 13 yıl evvel hipertiriodi ameliyatı geçirdim.Yaptırdığım tahlilleri yorumlar mısınız.Parathormon neden bu kadar yüksek,bir de ileride şeker hastası adayımıyım.saygılar.HbA1c 6 % ,Glukoz 77,Kalsiyum (Ca) 8.9 ,Fosfor (P) 3.2 ,TSH 4.08,Parathormon (PTH) 111,CRP 5,39 mg/L ,RF 46,8

Tahlil.com Cevabı : PTH,CRP ve RF değerleriniz yüksek çıkmış.Hiperparatiroidismde PTH yüksek çıkar.Parathormon kalsiyum düzeyinin ayarlanmasında önemli bir hormondur.Tiroid ameliyatlarından sonra komplikasyon olarak çıkarılmalarında parathormon ve kalsiyum düzeyleri düşer.Parathormon adenomu olan hastalarda ise PTH yükselir.Ayrıca böbrek yetmezliği olanlarda da PTH hormonu kalsiyum dengesini sağlamak için yükselir.Sizde de böyle bir durum olabilir.HBA1c testiniz ise kabul edilebilir olmakla birlikte normalin üst sınırında.Diabet konusunda dikkatli olmalısınız.Belirli aralıklarla glukoz ve HbA1c testinizi tekrarlatabilirsiniz.böbrek yetmezliği olanlarda da dekonder olarak PTH kalsiyum dengesini sağlamak için yükselir.Hekiminiz gerekirse ilave tahliller de isteyebilir.RF değeriniz yüksekliği romatizmal bir sorununuz olduğunu gösterebilir.CRP yüksekliğiniz ise fazla değil.Klinik olarak çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum.