Referans aralığından yüksek ve düşük çıkan tahlil hakkında bilgi alabilir miyim? Hangi hastalikların belirtisi olabilir?

Merhaba referans aralığından yüksek ve düşük çıkan degerler hakkında bilgi alabilir miyim? Hangi hastalikların belirtisi olabilir? Tedavi olmamı gerektiren bir durum var mı? Teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba tahlil sonuçlarınızı inceledim. Sırasıyla normal çıkmayanları değerlendiriyorum.
1.Vitamin D değeriniz 18.56 ile düşük çıkmış. Bu duurm halsizlik, saç dökülmesi gibi şikayetler yapabilir. D vitamini içeren ilaçlarla doktorunuzun tedavinizi planlaması uygun olacaktır. Bu değeri en az 30 lara yükseltmemiz gerekir.
2.Kolesterol değeriniz 224 çıkmış. Az da olsa yüksek bir değer. Beraberinde kötü kolesterol olarak bilinen LDL de yüksek çıkmış. Her ne kadar ciddi bir yükseklik olmasa da bu konuda diyetinize dikkat etmeniz, hayvansal yağ ve gıdalaran uzak durup kilo fazlalığınız varsa kilo vermeniz ve düzenli egzersiz yapmanız uygun olabilir. Terayağ kullanıyorsanız bunun yerine zeytinyağına ağırlık verebilirsiniz örneğin.
3. ALP değeriniz düşük çıkmış. Tek başına bir hastalık belirtisi olmaz ama özellikle C vitamini, folik asit ve B6 vitamin eksikliklerinde ALP miktarında düşme olabilir.
4. BUN düşüklüğü de ALP düşüklüğü ile birlikte değerlendirildiğinde yine bir hastalık belirtisi olarak değerlendirilmez ancak proteinden yetersiz bir beslenme göstergesi olabilir.
5. ASO değeriniz hafif de olsa yüksek çıkmış. ASO yüksekliği,  yakın zamanda Streptokok isimli bir bakteriye bağlı  enfeksiyon geçirdiğiniz yönünde bilgi verir.Örneğin yakın zamanda geçirilen bir boğaz enfeksiyonu gibi.  Ancak bu kadar hafif bir yüksekliğin klinik olarak önemli olmadığını düşünüyorum.
6. RF değeriniz yüksek çıkmış.Bu da bazı romatizmal hastalıklar ve iltihabi durumlarda yüksek çıkabilir. Eğer romatizmal hastalık bulgularınız var ise ( bel ağrısı, eklem ağrısı,diz ağrısı gibi) bir fizik tedavi hastalıkları uzmanına danışabilirsiniz.

Bu testler dışında genel olarak test sonuçlarınızda bir problem gözükmüyor. Sağlıklı günler dilerim.