Sperm Testi sonucuma göre çocuk olabilir mi?

Kolay gelsin, sperm testinde sorun var mı? Çocuk olabilirmı olma ihtimali hıç yok diyorlar olamaz mı?

Tahlil.com Cevabı :

Çocuk olma ihtimali bu sonuçlara göre var. Ancak öncesinde ileri tanı ve tedavinizin yapılması gerekmekte. Şu aşamda ümidinizi kesinlikle kırmayın.

Tahlil sonucunuzu değerlendirelim şimdi de.
Sperm tahlil sonucunuza göre, bazı tahlil sonuçlarınız normal bazıları ise normal değil.

Sperm konsantrasyonunuz 100 milyon çıkmış bu gayet iyi bir değer. Yine aynı şekilde, total motil yani hareketli sperm sayısı da 329 milyon ile normal beraberinde total sperm sayısı da 350 milyon ile normal. İleri hareketli sperm yüzdeniz de % 93 ile gayet normal. Spermlerin canlılık ooranı da % 53 ile istedğimiz bir yüzde.

Gelelim problemli sonuçlara, kruger sonuçlarına göre sperm hücrelerinizde morfoloji yani şekil bozukluğu var. Sperm hücrelerinizde baş, boyun ve kuyruklarda anomali yani şekil bozukluğu saptanmış.

Bu durumda yapılması gereken bazı işlemler var. Bu nedenle güvendiğiniz bir üroloji uzmanına başvurun sonucunuzla birlikte. Sizden bazı tahliller isteyecektir.Skrotal renkli dopler ultrason tahlili bunların başındadır. Eğer bu test yapıldıysa da teşhisinize göre varikosel dediğimiz bir hastalığa bağlı ameliyat olmanız gerekebilir.Ya da bu ultrason muayenesi sonrası da ameliyat planlanabilir.
 İçiniz rahat olsun bu sonuçlara göre asla çocuğunuz olmaz  veya çocuk olma ihtimali yok denemez. Yukarıda belirttiğimiz yapılacak veya yapılan ultrason muayenesine göre bir cerrahi tedavi planlanabilir ve/veya ağızdan kullanacağınız ilaçlar verilebilir.

Sağlıklı günler dileriz.