Total kolestrolüm 260 LDL kolesterol 188, Serbest T4′ler 0.92, Kortizol ise 16.3 çıkmıştır

Yapılan ilk tahliller sonucunda total kollestrolüm 260 LDL 188 Serbest T4′ler 0.92 Kortizol ise 16.3 çıkmıştır. Yine biyokimya laboratuvarındaki tahlillerde glikoz sonucum 99 çıkmıştır. İdarda yapılan kortizol tahlilinde kortizolüm 69 olarak tesbit edilmiştir. Anladığım kadarıyla kortizolüm kanda yüksek ancak idrarda normal çıkıyor. Fiziksel şikayetlerim hızlı kilo alımı ve verememe, vücutta oluşan yaraların iyileşmemesi, yüzde kızarıklık, alerjik sorunlar ve göbek ve bel kısmında yoğun çatlaklar biçiminde. Bu tahlilleri ne şekilde yorumlayıp, nasıl davranmam gerektiği konusunda aydınlatıcı tavsiyelerinizi bekliyorum. Zira tedavimi takip eden doktorlardan bu konuda net yanıtlar alamıyorum, her seferinde yeni bir tahlil isteniyor. Cevabınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı : Total kolesterol değeriniz yüksek bununla birlikte kötü huylu kolesterol olarak da bilinen LDL kollesterol testiniz de yüksek çıkmış.Glukoz testiniz ise normal..Kilo probleminiz olduğundan da bahsetmişsiniz.Anladığım kadarı ile doktor arkadaşlarım tanınızı tam koyamadıklarından ilave tahliller de istiyorlar.Benim tavsiyeleri gelince:öncelikle gerek kilo probleminiz gerekse kolesterol sorununuz için bir diyetisyenden destek alarak diyet uygulamanız.Düzenli yapılan egzersiz de yararlı olacaktır.Kolesterol düşürücü ilaç kulanıp kullanmamanız konusunda doktorunuz gerekli önerilerde bulunacaktır.Kortizol değerinize gelince ,kandan yapılan kortizol ölçümü,kanın sabah veya akşam alınmasına göre farklılık gösterir.Kortizol testinin ne zaman yapıldığından basetmemişsiniz.Sabah. 7.00-29.00 arası kabul edilebilir olan kortizol değeri akşam alınan kanda 7.00-17.50 değerlerine kadar inebilir.Açıkçası kandaki kortizol değerinizin de idrar da çıkan gibi normal olduğunu düşünüyorum.Ancak bu testler çalışılan laboratuvarın referans değerlerine göre de kimi zaman farklılıklar gösterebilmektedir.Bir endokrinoloji uzmanı size çok daha ayrıntılı bilgi verecektir düşüncesindeyim.