Trafik kazası sonrası kanimda 1.47 mg/dl etil alkol bulundu.1.47 mg/dl alkolun, kaç promile denk geldiğini açıklarsanız sevinirim.

19.09.2008 tarihinde antalya yi kemer e bagliyan sehirler arasi karayolda kendi kontrolumdeki aracla trafik kazasi gecirdim ve bu trafik kazasinda arkadasimi kaybettim kaldirildigim akdeniz universitesi hastanesinde labaratuar hasta sonuc raporuna gore kanimda 1.47 mg/dl etil alkol bulundu daha sonra sevk edildigim adli tipta gorevli arkadas tip fakultesi raporunu inceledikten sonra 1.47 mg/dl lik tip fakultesi sonucunu 147 mg/dl olarak aradaki noktayi kaldirarak adli tip raporuna ekledi devaminda cikarildigim mahkemede tip fakultesi degilde adli tip raporuna gore yargilandim ve neticede alkollu oldugum dusunelerek bu sekilde hakkimda dava acildi sonucundada 7500 tl lik alkollu olumu sebebiyet verme cezasina carptirildim ve ek olarak 3 yil hapis cezasi yedim.simdi siz saygi deger hocalarimdan istegim benim gibi hayatinda alkolu sadece oda sirf meragindan deneme amacli almis olan yani alkol kullanmayan bir insanin kanindaki bu alkol degerinin cikmasini bana nasil yorumluyabilirsiniz ve 1.47 mg/dl nin kac promile denk geldiginide aciklarsaniz sevinirimayrica 1.47 mg/dl ile 147 mg/dl arasinda bir fark varmidir bunuda aciklarsaniz sevinirimsu anda londradan yaziyorum sizlere, burda olmamin sebebi malum dustugum haksiz durum karsisinda buraya kacmak mecburiyetinde kaldim hem adaletten hemde insanlardan kacan bir insan oldum her kez bana alkollu arac kullanarak arkadasimi oldurdugum dusuncesiyle bakiyor cok yakin olanlarim alkol almadigimi biliyorlar ama gel digerlerine anlat.Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Tahlil.com Cevabı : Alkol almadığınızı iddia ediyorsunuz, bunun geçerli olduğunu gözönüne alarak sorunuzu cevaplayacağım. Kanda 1.47 mg/dl alkol bulunması ile 147 mg/dl alkol bulunması arasında dağlar kadar fark vardır. Eğer adli tıpta kandan ölçüm yapılmadıysa tıp fakültesinin verdiği sonuç geçerlidir, mahkemeye bunu ispatlarsanız haksız durumunuz giderilir. 1.47 mg/dl alkol 0.0147 promile denk gelmektedir ve de bu yasal sınırın çok altında bir değerdir. Bu miktardaki etanol pekçok alkollü içecek sayılmayan içkilerde örneğin bozada, şırada bile bulunmaktadır. 147 mg/dl etanol ise 0.147 promile denk gelmektedir ve bu da yasal sınır olan 0.5′in üstündedir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için Adli Bilimler Dergisi Aralık 2009 sayısında yayınlanan “TÜRK CEZA YASASINA GÖRE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN GÜVENLİ SÜRÜŞ YETENEĞİNE ETKİLERİ” çalıştay sonuç bildirgesini okuyabilirsiniz. Makaleye Online olarak http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1159.htm adresinden ulaşabilirsiniz.Alkol almadığınızı iddia ediyorsunuz, bunun geçerli olduğunu gözönüne alarak sorunuzu cevaplayacağım. Kanda 1.47 mg/dl alkol bulunması ile 147 mg/dl alkol bulunması arasında dağlar kadar fark vardır. Eğer adli tıpta kandan ölçüm yapılmadıysa tıp fakültesinin verdiği sonuç geçerlidir, mahkemeye bunu ispatlarsanız haksız durumunuz giderilir. 1.47 mg/dl alkol 0.0147 promile denk gelmektedir ve de bu yasal sınırın çok altında bir değer olabilir. Bu miktardaki etanol pekçok alkollü içecek sayılmayan içkilerde örneğin bozada, şırada bile bulunmaktadır. 147 mg/dl etanol ise 0.147 promile denk gelmektedir ve bu da yasal sınır olan 0.5'in üstündedir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için Adli Bilimler Dergisi Aralık 2009 sayısında yayınlanan “TÜRK CEZA YASASINA GÖRE ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN GÜVENLİ SÜRÜŞ YETENEĞİNE ETKİLERİ” çalıştay sonuç bildirgesini okuyabilirsiniz. Makaleye Online olarak http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1159.htm adresinden ulaşabilirsiniz.