Trigiserit, LDL, HDL ve glukoz testlerinin alt ve üst değer aralıkları neden farklılık gösteriyor?

Ben bir kolesterol ve trigiserit hastasıyım. Aklıma takılan kolesterol ve trigiserit in alt ve üst sınırları her hastanede sabit degil. Ayrıca hemogram tahlillerinde alt ve üst sınırlar laboratuvar raporunda belli değil. Sadece ok işareti ile aşağıda veya yukarıda işareti var.Bunlar neden verilmiyor? Sizin ölçüm cihazınızda Kolesterol. Trigiserit. LDL,  HDL .AÇLIK KAN ŞEKERİ alt ve üst rakamları kaç? Beni bu konularda bilgilendirir misiniz?

Tahlil.com Cevabı : Kolesterol, Trigliserit veya Hemogram tahlilleri bunlara diğer bilinen kan tahlillerini de ilave edebiliriz. İsimleri aynı olan bu tahliller bir çok hastanede tamamen farklı firmalarının ürettiği farklı cihaz ve laboratuvar kitleri ile çalışılmaktadır.Bu nedenle testlerin çalışıldığı laboratuvarların normal değer aralıkları farklılık gösterebilmektedir.Ancak bu fark çok da büyük değildir.Sonuç olarak her laboratuvar testinin sonuç raporunda ilgili testin referans aralığı da yazar.Doktor da tahlili değerlendirirken buna dikkat eder.