tsh 6.2; kortisol 26.1;acth 14,3; kanda ınsulın ; 6,05 antı tpo 19,6 t3 =3.14 t4=0,91 hematoljı mcv 94,8 mch 32,0 eos 10 mono9.8 yorumlarmısınız?

1senedır asırı zayıflama 15 kılodan fazla kılo kaybı cok ıyı beslenmeme ragmen kılo alamama yorgunluk ve sinirlenme şikayetıyle doktora basvurdum endokrın böumune testlerm yaıpıldı degerlerı yazmak tsh 6.2 kortisol 26.1 acth 14,3 kanda ınsulın 6,05 antı tpo 19,6 t3 =3.14 t4=0,91 hematoljı mcv 94,8 mch 32,0 eos 10 mono9.8 kortısol yukseklıgıne baglı olarakmı kılo kaybı yasyorum veya alamaıyorum yanlız ben doktora ılk gıttıgmde benden hep hızlı calısan troıdden suphelenıyolar oysakı hıpotroıd kılo almam gerekmıyormu belırtılerım tam tersı yönunde tahlıllerım tam tersı ılk defa kortiosole baktılar nedır bu benı aydınlatırmısınz yüksek olmasının nedenı ve sonucları nelerdır?

Tahlil.com Cevabı : Evet sizde hiper değil hipotiroidi var. Bu aslında kilo almanıza neden olurama muhtemelen yanısıra yoğun stres yaşıyorsunuz. Neden derseniz kortizol esas stres hormonudur. Böbreküstü bezlerinden salgılanır. Normalde fazla salgılanması Cushing hastalığına yol açar ve bu hastalıkta da kilo alınır. ACTH hormon salgısıyla birlikte değerlendirmek lazım. Kilo verdiğinize göre ve ACTH hormonunuz 14 olduğu için bu böbreküstü bezlerindeki bir sorundan değil aşırı stresten dolayı artıyor. Stres artınca diğer stres hormonlarının etkisiyle özellikle adrenalin, noradrenalin yağlarda ve kaslarda erime olur ve kilo kaybı gelişebilir. Bu arada kilo kaybettiren endokrin dışı nedenler de olabilir tabii. ben buradan tanı koyamam ancak sorunuza yorum yapıyorum