Varikosel tanım var.Renkli doppler ultrason sonucumu gönderiyorum.

25 yaşında bayım.Varikosel tanım var.Renkli doppler us incelemede:bilateral pampiniform pleksusta valsalva manevrası sırasında maksimum spermatik ven çapı solda 6.1 mm,sağda 3 mm olup lümenleri içerisinde solda valsalva boyunca,sağda kısa süreli retrograd akım izlenmiştir.sağda spermatik ven çapı 1.7 mm olup normal sınırlardadır.lümenleri içerisinde retrograd akım izlenmedi.Sonuç:solda grade-ııı şant,sağda grade ıı stop tipi varikosel.Ayrıca spermiyogram ve üriner sistem usg normaldir.Bu sonuca göre ameliyat gerekli midir?

Tahlil.com Cevabı : Varikosel tanınız olduğunu belirtmişsiniz.Ancak spermiyogram sonucunuzun normal olduğunu belirtiyorsunuz.Burda bir çelişki var gibi.Ameliyat olması önerilen varikosel hastalarının çoğunun spermiogram sonuçları da problemlidir.Benim önerim bir üroloji uzmanına danışmanız.Gerekirse varikosel ameliyatınızı yapacak olan üroloji uzmanı ameliyat kararını da gerekiyorsa verecektir.