Hamile Kalma Cinsel Pozisyonları

08.05.2019 12:06 | Güncelleme: 18.03.2020 01:20 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizde, seks pozisyonlarının hamile kalmanızı kolaylaştırdığı efsanesini nasıl yalanlandığını görebilirsiniz. Bu durumun işe yaradığına dair bir kanıt olmamasına rağmen ilişki sonrası hamile kalmanıza yardımcı olacak bazı durumlar vardır. Yazımızı okuyarak bunların ne olduğunu öğrenebilirsiniz.
Hamile Kalma Cinsel Pozisyonları
A

Bir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, muhtemelen mümkün olduğunca çabuk gerçekleşmesi için her şeyi yapmak isteyeceksiniz. Sizin ve eşinizin merak edebileceği bir şey, cinsel pozisyonun önemi var mı? Seks bariz bir şekilde hamile kalma şansınızı artırabilir mi? 

Hamile Kalma Cinsel Pozisyonları 

İşte efsaneyi yalanlayan gerçek. Belirli bir seks pozisyonunun hamile kalma şansınızı artırdığı kanıtlanmamıştır. Spermleri servikse (vajinayı ve rahmi birbirine bağlayan kanal) mümkün olduğunca yakın hale getirmek yardımcı olabilir.

Bunu yapmanın bir yolu, penisin cinsel ilişki sırasında derine indiğinden emin olmaktır. İçe tam girmesi ile, iki pozisyon serviksin açılmasında spermin yerleştirilmesi için idealdir:

  • Misyoner, veya Erkek Üstte
  • Arkadan,  köpek stili gibi

Cinsel İlişki Sonrası Kadın Nasıl Pozisyon Almalıdır?

Seksten hemen sonra yaptığınız her şey hamile kalmanızı daha mümkün hale getirebilir mi? Yine, bunun için çok az bilimsel kanıt var. Ancak birçok mantıklı adım, spermlerin bir yumurtaya erişme ve onları dölleme yolunda bir mücadele şansı verebilir.

Harketsiz yatın. Bir süre için hareket etmeden uzanmak, spermlerin gittiği yere ulaşmasına yardımcı olabilir. Yaklaşık 10-15 dakika hareketsiz yatmanız yeterlidir. İdrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilecek üretranın yakınında olan mikropları temizlemek için mesanenizi boşaltın.

Pelvisinize destek yerleştirin. Seksten sonra kalçalarınızın altına bir yastık koyun, böylece yerçekimi spermi uterusa doğru hareket ettirebilir. Yine,  10 ila 15 dakika yeterli olacaktır.

Bacaklarınızı yukarı kaldırın. Bacaklarınızı bir duvara dayayıp dinlenin, bu, yerçekiminin spermlere yardım etmesinin başka bir yoludur.

Bazen iç çamaşırınızda veya seksten sonra tuvalet kağıdında nem fark edebilirsiniz. Muhtemelen sperm, spermin sıvı kısmıdır. Sağlıklı spermlerin kararlı küçük yüzücüler olduğundan emin olun. Seksten 10 ila 15 dakika sonra, çoktan rahimdeler ve fallop tüplerine doğru seyahat ediyorlar. Bu yüzden sızıntının seni üzmesine izin verme.

Cinsel İlişki Sonrası Hamilelik İçin Nelerden Kaçınmalısınız?

Seksten sonra kalkıp normal bir şekilde güne devam etmek iyidir. Ancak birkaç şeyden kaçınmak ya da en azından biraz uzak durmak isteyebilirsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Vajinal Duş Yapılmalı mı?

Vajinanız kendini şahane bir şekilde temizler, bu yüzden duşa gerek yok. Vajinadaki maya enfeksiyonlarına karşı koruyucu sağlıklı bakterileri bile atabilir. Yumurtanıza mümkün olduğunca çok sayıda sperm almak istediğinizde spermi vajinadan çıkarmak istemezsiniz.

Cinsel İlişki Sonrası Ağır Egzersiz Yapılmalı mı?

Hiçbir bilimsel araştırma, güçlü fiziksel aktivitenin cinsel ilişkiden sonra hamile kalma şansınızı düşürdüğünü göstermez. Ancak, cinsel ilişkiye girdikten sonra ağır antrenmanlar yapmazsanız, kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Kaynak: https://www.webmd.com/baby/get-pregnant-18/fertility-sexual-positions?icd=stknt_tool_2161

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Partnerler Arasındaki Sosyal İlişki ve Sperm Üretimine Etkisi
Yapılan bir araştırmaya göre cinsel ilişki yaşayan kadın ve erkek arasındaki sosyal iletişim, erkeğin ilişki sırasında ürettiği olgun sperm hücre sayısını etkiliyor
Erkeklerde Görülen Erken Boşalmanın Nedenleri
Erken boşalma sorunuyla karşı karşıya olan bir erkeğin, yüzde birinden az kısmı bedensel bir takım sorunlara  dayanmakta, geri kalan kısmı ise bedensel değil psikolojiktir, kontrol etmeyi bilmemekten…
Dönsemsel Olarak Yaşanan Cinsel İsteksizlik Olağan Bir Durumdur!
Cinsel yaşamınızda dönem dönem isteksizlik mi duyuyorsunuz? Eğer bu durumu yaşıyorsanız yalnız olmadığınızı ve olağan bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın
Prostat Masajı Nedir?
Prostat masajı; prostat bezine uygulanan, sağlık açısından oldukça önemli olan, dokunuş masajlarıdır
Doğum Kontrol Hapları Kadınlarda Cinsel İsteği Azaltır mı?
Kadınlarda alınan doğum kontrol hapları onların cinsel isteklerini azaltır
Yaşlanma Cinsel İlişkiyi Öldürmez!
Yaşlanma ile birlikte birlikteliklerde yaşanan cinsel ilişkinin ortadan kalkacağına dair yanlış bir inanış vardır
Neden Herşey Dudakta Başlar?
Önsevişme deyince, akla ilk önce öpüşmek gelir
Penis Protezi Ameliyatı Nedir?
Penis protezi ameliyatları normal ameliyathane ortamında ve genellikle tam narkoz halinde yapılan bir operasyondur
Gece Boşalması(Rüyada Boşalma) Nedir?
Gece boşalması; tüm ergen erkeklerde olan cinsel rahatlama yollarıdır
Yaşlılıkta Cinsel Hayat Devam Eder mi?
Çiftler kişisel sağlıklarına dikkat ettikleri ve kendi aralarında ciddi problemler olmadığı müddetçe çok ileri yaşlara kadar tatminkar ve mutlu bir cinsel yaşam sürdürebilirler
Kondom, Orgazm Kalitesini Etkilermi?
Kondom; en sık kullanılan korunma yöntemidir
Orgazm, Büyüdükçe Öğreniliyor
Orgazm; vücudun cinsellik esnasında haz alma duygusudur
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com