Karaciğeri Korumak

27.02.2019 03:53 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Karaciğer; vücudun en önemli temizlik mekanizmalarından biridir. Vücuttan atılacak olan kimyasalları düzenlemenin yanında, enfeksiyonlara karşı da bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir organdır. Bu sebeple korunmayan bir karaciğer, çok ciddi hastalıkların vücudu alt etmesi karşısında etkisiz kalacaktır.
Karaciğeri Korumak
A

Karaciğer; vücudun en önemli temizlik mekanizmalarından biridir. Vücuttan atılacak olan kimyasalları düzenlemenin yanında, enfeksiyonlara karşı da bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir organdır. Bu sebeple korunmayan bir karaciğer, çok ciddi hastalıkların vücudu alt etmesi karşısında etkisiz kalacaktır.

 

Karaciğerin diğer görevleri nelerdir?

Karaciğer; kan kaybı durumlarında, depoladığı kanı devreye sokar,

Kan şekeri seviyesini dengede tutar,

Enerji dönüşümlerinde ve yağın yakılarak enerji olarak kullanılmasında ana unsurdur,

A, D, B12 ve demiri depolayarak vücudun kullanmasını sağlar,

Kan ile taşınan zararlı maddelerin %99 gibi büyük bir oranını, ayrıca ilaçların sebep olduğu kirli birikintiyi, sigara ve alkolün zararlarını biriktirip dışarı atan, dışarıdan alının antioksidanların süzülerek atılmasını sağlayan en önemli organdır.

 

Karaciğer korunmadığında neler olur?

Karaciğer hastalıkları başta karaciğer yağlanması olarak görülür. Bu aşamada tedavi edilmeyen ve önlemi alınmayan karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, siroz, hepatit olarak karşımıza çıkabilir. Karaciğer yağlanması karaciğerin görevini tam olarak yapamamasını sağlar bu sebeple hastalıkların temeli olarak görülür.

Karaciğer yetmezliği meydana geldiğinde, hiçbir organ karaciğer yerine geçemez. Bu durumda hastanın yaşam kalitesi ciddi oranda düşer. Yani, karaciğerin korunması hayati önem taşır denirse hatalı olmaz.

 

Karaciğer nasıl korunur?

Karaciğeri en çok yoran, vücutta temizlik yapmaktır. Yani; dışarıdan giren zararlı madde ne kadar çoksa, karaciğer o kadar çok çalışır ve yorulur. Bu zararlı maddelerin başında; alkol, sigara veya yan ürünleri (nargile gibi) vardır.

Ayrıca en ufak rahatsızlıklarda bile ilaç kullanılması, özellikle sıklıkla ağrı kesicilerin kullanılması da karaciğerin işini zorlaştıran unsurlardandır. Çünkü ilaç kalıntılarının da vücuttan atılması, karaciğerin görevidir. Bu sebeple, gerekmedikçe ilaç kullanılmamalıdır.

Bitkisel ilaçlar da doğru kullanılmadığında karaciğer için tehdit oluşturur. Bu sebeple özellikle kaynağı bilinmeyen bitkiler dahi tüketilirken dikkatli davranılmalıdır.

Ayrıca tespit edilen karaciğer yağlanmaları, henüz az seviyedeyken kontrol altına alınmalıdır.

Ailede hepatit hastalığı olan kişiler, düzenli kontrollerini yaptırmalı ve karaciğerin sağlıklı olduğundan emin olmalıdır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Keten Tohumun Nasıl Kullanılır?
Toplumlarda obezite oranı arttıkça, sağlıklı beslenmeye olan ilgi de artmaktadır. Bu sebeple sağlıklı yaşamda öne çıkan besin kaynaklarında, lif içeriği yüksek olan besinler…
Ketojenik Diyet Nedir?
Günümüzde birbirinden farklı pek çok diyet tanımları ortaya çıkmaktadır. Hepsinde ortak hedef zayıflamak olsa da, zayıflamanın kalıcı olması ve kişinin sağlığını bozmaması…
Aşı Nedir? Aşı Karşıtlığı Doğru mudur?
Aşı; laboratuvar şartlarında öldürülmüş veya zayıflamış mikrobun vücuda enjekte edilerek, vücudun o mikrobu tanımasını sağlamaktır.
Yürüyüşün Faydalı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Yürüyüş; diğer sporlara göre herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek, pek çok yönden avantajlı bir spordur. Hiçbir engeli, bahanesi olmayan bir spordur.  
Sahurda Nasıl Beslenmeli?
Ramazan aylarının gelmesiyle birlikte; doğru beslenme konusu bir kez daha gündeme gelmektedir.Yaklaşık 17 saat süren açlık; günlük hayatı etkilememeli, iş veya okul başarısını…
Tahlil Sonuçları
Tahlil sonuçları yorumlanması konusunda uzman olan Tahlil.com'da 50 000 den fazla tahlil yorumlandı.
Plazma Lipo Yöntemi Nedir? Işık Topu İle İncelme
Plazma Lipo Yöntemi ve ışık topu ile incelme konusunda Prof.Dr.Cihat Baran okurlarımızı bilgilendiriyor.
Anne Karnında İlk 3 ay Beslenme
Gebelik; çoğu zaman planlı olsa da, bazen sürpriz gebelikler olabilir ve anne bir süre fark edemeyebilir
Omega-3 Nedir? Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuz ve beyniniz için pekçok sağlıklı ve etkili faydaları vardır. Aslında, omega-3 yağ asitleri olarak çok az besin…
Hamilelikte Sağlıklı Kilo Alma Oranı Nedir?
Hamilelik sürecinde görülen kilo artışı kimi zaman kadınların hamilelik sonrası en büyük sorunlarından birisidir.
Omega-3 Nedir?
Günümüzde Omega 3 sıklıkla konuşulan bir madde olmuştur.Omega 3 bir yağ asididir.
Vücutta Protein Eksikliği Nedir?
Protein eksikliği hipoproteinemi olarak da bilinir.Vücudumuzda protein eksikliği normal bir durum değildir.Bu makalemizden, proteinin ne kadar önemli bir besin maddesi olduğunu, protein eksiklerinin…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com