Kardiyak Panel Tahlili Nedir?

11.07.2018 11:09 | Güncelleme: 21.12.2018 11:52 | Yazar: Dr. Cem Argun
Şüphelenilen kişilerde kalp damar hastalıkları yönünden belirgin bir risk olup olmadığının ortaya çıkarılması için kullanılan bir grup biyokimyasal teste verilen addır.Kardiyak panel tahlilleri ekseriyetle kardiyoloji ve dahiliye doktorlarınca istenilmektedir.
Kardiyak Panel Tahlili Nedir?
A

Kardiyak Panel Tahlili (Testi ) Nedir?

Kalp hastalığı yönünden risk altında olan kişilerden kardiyolojik tarama için bazı tahliller istenilmektedir.Bu tahliller kardiyak panel tahlili ana başlığında yer almaktadır. Kardiyal panel, şüphelenilen kişilerde kalp damar hastalıkları yönünden belirgin bir risk olup olmadığının ortaya çıkarılması için kullanılan bir grup biyokimyasal teste verilen addır.

Kardiyak Panel Testlerini Doktorlar Neden İster?

Kalp ve koroner damar hastalığı yönünden risk grubu kişilerde kan yağlarının ölçümü, kolesterol metabolizmasının değerlendirilmesi ve kalp hastalığı oluşumunda rol alan ilgili proteinlerin incelenmesi, kalp hastalıklarına yatkınlığın tetkik edilmesi ile mevcut kalp kası hasarının belirlenmesinde kardiyak panel testleri doktora önemli bilgiler vermektedir.Bu tetstler ile temel olarak vücudumuzda kolesterol metabolizmasının araştırılması hedeflenir.

Kardiyak Panel Testleri Nelerdir?

Bu panelde kullanılan testlerin başlıcaları aşağıdadır.Bu testler kandan elde edilen serum örneğinden biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

 1. Kolesterol
 2. HDL Kolesterol
 3. LDL Kolesterol
 4. VLDL Kolesterol
 5. Trigliserid
 6. Apolipoprotein A1 (Apo A1)
 7. Apolipoprotein B (Apo B)
 8. Lipoprotein (a)
 9. Homosistein
 10. High Sensitive -CRP
 11. CK
 12. CK MB
 13. Troponin 
 14. Myoglobin

Günümüzde özellikle Troponin testi acil laboratuvarlarında kalp krizinin erken tanısında sıklıkla kullanılan bir kan tahlili olarak yerini almıştır.
Troponin kalpten başka bir organda bulunmuyor yani kalbe spesifik.Troponin tahlili kalp krizine  2-3 saat içinde tanı koyduruyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Diyete Girmeden Önce Hangi Tahlilleri Yaptıralım?
Hemen herkes, hayatında bir çok kereler diyete girmeyi hedeflemiştir
Laboratuvar Tahlilleri Öncesi Kan Verirken Nelere Dikkat Edelim?
Birçok hasta laboratuvara kan vermeye giderken önceden dikkat etmesi gerekenler konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değildir
VİTAMİN E (a-Tokoferol, a-T, Alfa-tokoferol, Vit E)
Kanda vitamin E oranını gösteren bir testtir
Sık İstenen Tahliller Nelerdir?
Doktorlar muayene ettikleri hastaların çoğundan tahlil ister
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com