Katarakt Körlüğe Sebep Oluyor

23.08.2019 05:00 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Katarakt; göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi neticesinde oluşan bir göz hastalığıdır. En net tedavisi ameliyattır. Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olabilen bu rahatsızlıkta, her hastalıkta olduğu gibi erken tanı çok büyük öneme sahiptir.
Katarakt Körlüğe Sebep Oluyor
A

Katarakt; göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi neticesinde oluşan bir göz hastalığıdır. En net tedavisi ameliyattır. Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olabilen bu rahatsızlıkta, her hastalıkta olduğu gibi erken tanı çok büyük öneme sahiptir.

Kimler katarakt tehdidi altında?

Doğuştan katarakt; tedavisi en zor ve en tehlikeli katarakt türüdür. Annenin hamilelikte geçirdiği sağlık problemlerinden veya kullandığı ilaçlardan kaynaklı olur. 6 aydan sonra yapılan göz muayenesinde tespit edilir. En kısa sürede ameliyatı yapılmalıdır. Aksi takdirde tedavisi zor olacak ve göz tembelliği kalıcı olacaktır.

Şeker hastaları; katarakt gelişiminin en hızlı görüldüğü gruptur. Kortizon kullanımı ve diğer metabolik ilaçların kullanımı katarakt oluşumunu ve gelişimini hızlandırır. Bu sebeple hiçbir rahatsızlığı olmasa da şeker hastaları belli aralıklarla göz muayenelerini aksatmamalıdırlar.

Yaşlanma; gözler de diğer organlar gibi yaşlandığında fonksiyonlarını yavaşlatabilir. Yaşlanmaya bağlı olarak katarakt gelişimi de oldukça fazla görülmektedir. Hatta en yaygın yaşlı hastalıklarındandır.

Göz hastalıkları olanlar da katarakt tehdidindedir.

Travmalar neticesinde de katarakt gelişebilir. Özellikle kafaya önden alınan darbeler katarakt sebebi olabilir.

Katarakt gelecekte daha çok körlüğe sebep olacak

Dünya sağlık örgütünün araştırmalarına göre Türkiye’de körlüğün % 50 si Dünyada ise % 51 i katarakt kaynaklıdır. Görme bozukluklarının sebepleri arasında da yine ikinci sırada katarakt vardır bu oran da % 33 tür.

Yine dünya sağlık örgütünün açıklamalarına göre; 2020 yılında 40 milyon insanın katarak sebebiyle kör olacağı öngörüsünde bulunulmuştur.

Katarakttan korunmak mümkün mü?

Katarakt sinsi bir hastalıktır ve görme bozukluğu meydana gelene kadar kendini göstermez. Görme bozukluğu meydana geldikten sonra ise hemen ameliyat gerektirir yani, geç kalınmış olabilir.

Özellikle yeni doğanlarda yapılması gereken, bebekleri ilk 6 ay sonunda göz muayenesinden geçirmektir.

Yetişkin çağda ise hiçbir hastalığı olmayanlar 2 yılda bir düzenli göz muayenesinden geçmelidir.

Özellikle; şeker, tansiyon hastalığı olanlar ve sigara tüketenler her yıl gös kontrolünden geçmelidir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Mide Kanseri Nedir? Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Midemiz, karnın sol üst bölgesinde bulunur
Nadir Adet Görmek, Yumurtanın Rezervinin AzaImasının Habercisi
Normalde 28 ila 30 günde bir olan adet periyodu, polikistik over sendromu, çikolata kisti denen endometriozis ve menopoz öncesi gibi bazı hallerde daha da uzayabiliyor
Disleksi Hastalığı Nedir?
Disleksi; fonem olarak bilinen, dillerin birbirinden ayırt edilmesi seansları sırasında ortaya çıkan hastalıktır
Üstüne Görme Nedir?
Halk arasında ‘üstüne görme’ olarak bilinen durum aslında hamilelik döneminde görülen kanamaların adet kanamasıyla karıştırılması durumudur
Boş gebelik nedir?
Boş gebelikte, normal hamilelik gibi döllenmiş yumurta rahimin iç duvarına yapışır, gebelik kesesini oluşturan zar ve plasenta oluşur ama içerisinde fetüs bulunmaz
Diyabet Yaşı Küçülüyor
Diyabetin en büyük sebebi, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıdır
Maruz Kalma ve Bulaş Yoluna Göre Enfeksiyonlardan Korunma ve Önlemler
Enfeksiyon hastalıkları insan hayatı boyunca hemen herkesin defalarca karşılaştığı kimi zaman hafif kimi zaman da hayatı tehdit edebilen ciddi sağlık problemleridir
Sinirsel Kusma Nedir?
Sinirsel kusma alıştığımız kusmalardan farklıdır
AİDS'e Neden Olan HIV Virusu Hangi Yollarla Bulaşır?
HIV virusu  insan vücuduna farklı bulaşma yolları ile girebilmektedir
Çocuklarda Kusma Olduğunda Aileler Ne Yapmalıdır?
İlkbahar ayları ile birlikte, çocuklarda  entero-viral enfeksiyonların görülmeye başlıyor
El Bileğinde Sinir Sıkışması Karpal Tünel Sendromu KTS Nedir?
Boyun bölgesinden çıkıp kol ve elin sinirlendirilmesini sağlayan üç kol sinirinden biri olan median sinirin ( diğerleri; ulnar sinir serçe parmağı ve yüzük parmağının yarısı, radial sinir el sırtı) el…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com