Rota Virusu İshalleri ve Rota Virus Testi

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 28.11.2018 09:23 | Yazar: Dr. Cem Argun
Rota virüs insanda  mide ve bağırsaklarda enfeksiyona ve gastroenterit tablosuna neden olabilen bir virüstür. Özellikle kış aylarında görülen gastroenterit ve ishal tablosunda sıklıkla Rota virusu etken olabilmektedir.Rota virusu tanısı da gaita numunesinden yapılan testlerle koyulabilmektedir.
Rota Virusu İshalleri ve Rota Virus Testi
A

Rota Virüsü Nedir?

Rota virüs mide ve bağırsaklarda enfeksiyona neden olabilen bir virüstür. Rota virüs özellikle bebek ve çocuklarda sık görülen ishal nedenleri arasındadır. Çocuklarda 6 ay ile 2 yaş arasındaki grubu daha sıklıkla etkilemektedir.Rota virüs özellikle kış aylarında ve ilk baharda salgınlar yapar. Yaz aylarında ise nadiren görülür. Rota virüsu kirli ellerin ağza teması sonucu bulaşır. Hastalar ve özellikle de  çocuklar şikayetleri süresince ve iyileştikten sonra bir süre hastalığı yayarlar. Kreşler ve yuvalarda rota virüs salgınları sık görülür.Hastalık virüs bulaştıktan ortalama 3 gün sonra başlar.
Hastalığın yayılması da hızlı olduğundan hastane enfeksiyonları arasında da yer almaktadır.

Her ne kadar çocuklarda çok daha sık görülsede yetşkinlerde ve yaşlılarda da gözlenebilmektedir. Özellikle yaşlı bakım evlerinde kalan yaşlılarda da salgın şeklinde enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Rota Virüse Bağlı Gelişen İshallerde Belirtiler Nelerdir?

Rota virüs enfeksiyonu genellikle ilk olarak bulantı ve  kusma ile başlar.Çocuklarda ateş, kramp tarzında karın ağrıları, bol sulu kansız sümüksüz ishal ile seyreder. İshalin aniden başlaması tipiktir.İshal çok ağır değildir ancak 3 ila 9 gün sürer.Nadiren ağır seyrettiği ve hastanede klinik takip ve tedavinin gerektiği olgularda bulunmaktadır

Rota Virüsü Tanısı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Rota virüsü tanısı Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında kolaylıkla uygulanan testlerle koyulmaktadır.Rota virusu tanısı için özel rota virus testleri vardır.Bu testler hızlı sonuç vermekte olup,hastanın dışkısından numune alınarak hemen sonuç vermektedir. En az 2-3 gram dışkı örneği testin analizi için gereklidir.Testin temel mekanizması ise gaitada (dışkıda) Rota Virüs antijeninin araştırılmasıdır.

Rota Virüsü Tedavisi

Rota virüsüne bağlı ishallerin spesifik bir tedavisi yoktur.Hastanın kaybettiği sıvı ve elektrolitlerin yerine konması amaçlı replasman tedavileri ve semptomatik yani belirtilere yönelik tedaviler tercih edilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
ANA Testi Nedir? ANA Pozitifliği Hangi Hastalıklarda Olur?
ANA testi otoimmün hastalıkların tanısında kullanılan bir kan testtir. IFA veya ELİSA yöntemiyle çalışılır. ANA testi pozitifliği çıktığı durumlarda doktorlar tanılarını desteklemek…
Beta HCG Değerinize Göre Tahmini Gebelik Haftası Bilgisi
Gebe kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de kanda  gebelik testi yaptırıp Beta HCG değerlerini öğrendikten sonra tahmini gebelik haftalarını hesap etmektir.
Karyotip Analiz Nedir ve Neden Yapılır?
Karyotip, kromozomların bölünme sırasında boyut ve şekil açısından homolog olarak yan yana dizilimlerinin görüntüsüdür.Genetik laboratuvarlarında yapılan bir…
Gaita Tahlilinde Mantar (Maya) Görülmesi Nedenleri Nelerdir?
Gaita tahlilinde mantar veya diğer bir ifadeyle  maya görüldüğünde bunun bir hastalık olup olmayacağı konusunda bir bilgi kirliliği bulunmaktadır. Gaita tahlilinde maya görülmesi…
Pap-Smear Testi Sonucu Hangi Durumlarda Doğal Çıkmayabilir
Pop-smear testi kadınlarda rahim ağzından örnek alarak rahim kanserinin erken tanısı için yapılır.Patoloji laboratuvarlarında yapılan bir testtir.
HCV Virusu Enfeksiyon Sonrası Ne Zaman ELİSA Testinde Çıkar?
HCV enfeksiyonuna yakalanıldığını  gösteren Anti HCV pozitifliği, temas sonrası   ELİSA testleriyle 4 ile 10 hafta arasında saptanır.
Nasal Smear Testi Nedir?
Nasal  smear testi temel olarak Alerjik rhinit tanısında kullanılan testlerden biridir.
Sedim Testi Değerinin Düşük veya Yüksek Çıktığı Durumlar Nelerdir?
Sedimentasyon, eritrositlerin ( alyuvarların) çökme hızlarının ölçüldüğü bir tahlildir
Kan Uyuşmazlığı Hangi Durumda Gündeme Gelir?
Kan uyuşmazlığı, anne adayının Rh negatif (Rh-) kan grubuna sahipken baba adayının Rh pozitif (Rh+) kan grubuna sahip olduğu durumlarda söz konusu olabilen bir durumudur.
Tahlil.com'a Hormon Testlerini Soran Bayanlara Öneriler
Hormon tahlilleri ile ilgili soru soran bayan okurlarımızın sorularını sormadan önce aşağıdaki uyarılarımızı dikkatle okumaları ve sorularını buna göre sormaları konusunda bilgilendirnek istiyoruz.
MHRS Tahlil Sonuçları
MHRS Sağlık Bakanlığının geliştirdiği ve vatandaşlarımızın kolaylıkla dilediği hastanede istediği hekime muayene olmak için randevu aldığı bir portalıdır. MHRS, Merkezi Hekim Randevu Sistemi anlamına…
Hamilelik Döneminde Nitrazin Testi Nedir?
Nitrazin testi hamilelikte yapılan bir test olup vajinanin PH değerine dayanarak uygulanmaktadır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com