Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç; vücudun günün belli saatlerinde dışarıdan besin alımının durdurulmasıdır. Bir ay kadar devam ettirilen bu durum; adeta detoks dönemidir. Vücut için çok faydalıdır.

Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

A

Oruç; vücudun günün belli saatlerinde dışarıdan besin alımının durdurulmasıdır. Bir ay kadar devam ettirilen bu durum; adeta detoks dönemidir. Vücut için çok faydalıdır.


Vücut toksinlerinin arınmasıyla birlikte; fazla yemenin sebep olduğu hastalıklarda ortadan kaldırılmış olur. Yağ yakan enzimler uyarılır. Neticesinde yağ yakan, faydalı enzimler uyarılır ve vücudun yenilenmesi sağlanır.


Karaciğerin normal zamanlarda çok yavaş yaptığı metabolik aktiviteler artar.


Normalde vücuttaki glikoz kullanılırken, oruç halinde yağ depoları kullanılır. Beyin glikoz kaynağı kullanımını yavaşlatarak, keton kullanımını artırır.


Oruçlu kişinin dolaşım sisteminde, sindirim sistemine az kan dahil olduğundan; kanın fazlası diğer organlara aktarılır. Böylece, kolesterol plakları uzaklaştırılır.


Sempatik ve parasempatik denen sinir sistemleri; oruç sayesinde dengelenir. Böylece ani göz büyümeleri, terleme, ishal gibi rahatsızlıklar önlenir.


Oruç; pankreası dinlendirir. Glikozda az salgılandığından pankreas; aşırı insülin salgılamaktan kurtulacaktır.


Vücutta su atımı azaltılırken, tuz atımı devam eder. Bu sayede; böbrek daha diri kalır ve tuz dengesi sağlanmış olur.


Orucun kişilere verdiği manevi huzur; beyinde endorfin salgısını artırır ve kişiyi depresyona karşı korur.


Sindirim sistemi bu dönemde dinlendiği için, sonrasında sindirim sistemi filtreleme ve emilim görevlerini daha iyi yapar.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Paranoid Nedir?
Daha çok ilk çocuklarda ve ergenlik döneminde yaşanan psikolojik bir hastalıktır.
AST (Aspartat aminotransferaz enzimi)
Aspartat aminotransferaz enzimi; karaciğer, kalp, iskelet kaslarında, alyuvarlarda  ve böbreklerde bulunur. Özellikel karaciğer hastalıklarının araştırılmasında bu enzimin kabda seviyesini…
Tahlil Sonuçları ve Referans Değerleri: Önemli Uyarı
Tahlil sonuçlarının sağlıklı olarak değerlendirilip yorumlanmasında raporda belirtilen sonuçlarla birlikte referans değerlerinin de incelenmesi büyük önem taşımaktadır.
Kanser En Az Hangi Kan Grubunda Görülür?
Kan grubu; kişinin anne ve babasının baskın gruplarının etkileşimi neticesinde belirlenir. Kanser görülme riskinin en az hangi kan grubunda görüldüğü de merak edilen bir…
York Test Nedir? 7 Soruda York Testi Bilgileri
YORK Test, giderek popüler olan ve sıkça merak edilen bir test haline gelmiştir. Bu makalemizde York Teste dair bilgileri okurlarımızla paylaşıyoruz.
Omega-3 Nedir? Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuz ve beyniniz için pekçok sağlıklı ve etkili faydaları vardır. Aslında, omega-3 yağ asitleri olarak çok az besin…
Orşit Nedir?
Orşit; iki testisin veya bir tanesinin iltihaplanması hastalığıdır.Üroloji bölümünde tanı ve tedavisi yapılır.
Pinner Test Nedir? Neden Yapılmalıdır?
Diyetisyen  Elif Erkin,Pinner Test konusunda Tahlil.com okurlarını bilgilendiriyor.
Laboratuvar Testleri ve Normal Değerleri Tahlil.com'da
Merak ettiğiniz laboratuvar testleri ve normal değerleri ile ilgili tüm bilgileri sağlık siteniz Tahlil.com'da. Tahlil Sözlüğü sayfamızda merak ettiğiniz tüm laboratuvar testlerini…
Kan Kanseri Türleri
Kan kanseri, kan hücrelerini ve kan hücrelerinin yapıldığı kemiklerin içinde bulunan süngerimsi doku olan kemik iliğini etkiler. Bu kanser, kan hücrelerinin davranışlarını ve…
Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?
Diş eti hastalığı; diş etini saran ve koruyuculuk görevi yapan destek dokuların zedelenmesi sonucu oluşan hastalıklardır.
MS (Multiple Skleroz) Hastalığının Başlangıç Belirtileri Nelerdir?
MS hastalığı  (Multiple Skleroz) merkezi sinir sisteminde oluşan nörolojik bir hastalıktır.