Ertesi Gün Hapı ve Hamilelik Riski

Hocam iyi günler yaklaşık 7 saat arayla iki korunmasız ilişkiye girdim.ilk ilişkimde dışarı boşalıp peçeteyle pen*s ve bölgemi sildim,ancak duşa vs girip temizlemedim.İkinci ilişkimden 3 saat önce kız arkadaşım ertesi gün hapı aldı.Hapdan 3 saat sonra tekrar korunmasız ilişkiye girdim.Boşalmadım ancak vajinaya pen*simle girip çıktım birkaç kere, hamilelik olma ihtimali olabilir mi .Bu ilişkiden sonra tekrar ertesi gün hapı aldı.Buyuk bir zararı olur mu . Teşekkürler..

Tahlil.com Cevabı :

Belirttiğiniz duruma göre 2. ertesi gün hapını gereksiz almış arkadaşınız.Zira ilişkiden sadece 3 saat önce hapı kullanmış. Ancak 2 doz ilaç almanın bir zararı olmayacağını düşünüyoruz. Ertesi gün hapının en yaygın görülen yan etkileri bulantı, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma, -baş ağrısı, baş dönmesi,  ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti, halsizlik, -duygu durumunda ani değişimler,  kas ve sırt ağrısıdır.
2 doz alınca ilacı bu olası yan etkilerin görülme olasılığı artar. Ancak belirttiğiniz ilişki durumuna ve beraberinde ertesi gün hapı kullanımına göre hamilelik riski bukunmamaktadır.
Size ve arkadaşınıza önerimiz ertesi gün hapını bu tür ilişkiler ( sizin örnekte olduğu gibi 7 saat içinde kurulan ilişkiler) tamamen sonlandıktan sonra hemen ertesinde kullanılması.
Bu şekilde iki hap kullanmak yerine son ilişkiden sonra sadece bir ilaç kullanmak yeterli olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.