Annemin kan hücreleri ölüyormuş dendi.Sonuçlarını gönderiyorum.

Merhaba, annemin sonuçlarını yazmak istiyorum, Doktor kan hücreleri sürekli ölüyormuş dedi. Farklı çıkan (koyu çıkan değerleri yazacağım)Annemin karaciğer yağlanması varmış aynı zamanda, hergün ikitane enginar yiyor. Annemin durumu nedir ? Lütfen yardımcı olurmusunuz. TeşekkürlerHGB 11,0 (12-15)HCT 33,8 (34,8-45)MCV 75,6 (78,5-96,4)MCH 24,7 (26,4,33,2)RDW 14,8 (11,3-14,7)SEDIMANTASYON HIZI 54 (0-20)

Tahlil.com Cevabı : Sanırım annenizde anemi yani kansızlık olduğunu,kan hücrelerinin öldüğü şeklinde tanımlamışlar.Bunu çok anlamlı bulmadım.Hemolitik anemilerde kan hücreli parçalanabilmektedir.Bu durumda kan değerlerin da başka parametrelerinde normal dışı çıkması gerekir.Size annenizin durumunu daha net ifade edebilmek için,annenizin tanısının anemi olduğunu söylemeliyim.Bu anemi yani kansızlık durumları farklı nedenlere bağlı olabilir,besin eksikliği,demir eksikliği gibi.Doktorunuz gerekirse buna yönelik ileri tetkikler isteyecektir.Şu anda annenizin kan yapıcı bir tedavi alması gerekli,kan değerlerinin yükselmesi için.