Basofil (baso) ve Nötrofil (neu) nedir,basofil ve nötrofil değerlerimi yorumlar mısınız?

22 yaşında bayanım.Tahlilimi gönderiyorum.Benim sormak istediğim baso ve neu 'nun anlamı nedir? bu yazdıklarım referans değerlerinin altında ve üstünde olanlar.Demir eksikliğim var.Son zamanlarda da ürtikerim çıktı. lütfen yardımcı olursanız seviirim...Tahlil sonuçları:hgb:10,8hct:34,3mcv:71,9mch:22,7mchc:31,5rdw:18,2neu:1,7neu:%38,3baso:%1,8

Tahlil.com Cevabı : Kansızlık yani anemi bulgularınız göze çarpıyor.Nötrofil(neu) ve basofil ise birer lökosit türüdür.Basofil fagositoz görevi üstlenir.Vücudun doğal savunma sisteminin üyesi olan bazı hücrelerin, dışarıdan giren bakteriyi, içlerine alıp öldürmesi olayı fagositozdur.Yani savunma sisteminde görevlidir.Nötrofil ise lökositlerin ,bakteri, mantar, viruslara karşı vücut savunmasında yer alan bir tipidir.Sizin nötrofil yüzdenizde azalma var ,vücüdun savunma sisteminde zayıflık olduğunu gösteriyor.Ayrıca ürtiker gibi alerjik durumlarda yüksek çıkabilen eosinofil adında bir lökosit türü daha var.Bunun sonucunu göndermemişsiniz.Ürtikerinizle ilgili olarak bu test de fikir verebilir.