Trombosit yüksekliği:6 aylık kızımın trombosit sayısı 733000.Trombosit sayısının yüksek olmasının nedeni ne olabilir?

Soru:Trombosit sayısının yüksek olmasının nedeni ne olabilir?

Tahlil.com Cevabı : Tahlil.com:Kızınızda,Trombositoz yani trombosit sayısının normalin üst sınırının üzerinde olması durumu var. Bebek ve çocuklarda,trombosit sayısının yüksekliğinin yani trombositozun çeşitli nedenleri vardır. Kalıtsal nedenler arasında dalağın olmaması ve Down sendromundaki myeloprpliferatif hastalık sayılabilir. Beslenme eksikliklerinden demir eksikliği, E vitamini eksikliği ve magaloblastik anemi trombositoz yapabilir. Böbrek hastalıklarında nefrotik sendrom, virüs, bakteri, mantar ve parazit enfeksiyonlarında da trombositoz görülebilir. İlaçlardan kortikosteroidler, vinkristin, epinefrin, bazı kanserler, yanık-kırık-cerrahi gibi durumlar, birçok bağ dokusu hastalığı ve dalağın çıkartılması durumunda, akut kanamalarda da trombositoz görülür.Benim önerim bir çocuk hematoloji uzmanına kızınızı muayene ettirmeniz.