Wbc Düşüklüğü ile lösemi teşhisi koyulur mu?

Merhaba 14 yaşındaki kızımın wbc düşük çıkıyor son 6aydır geçen ayda bacakalrında sadece peteşiler çıktı cildiyeye götürdüm kan tahlili yapıldı sadece wbc düşük son altı aydır yapılan testlerde wbc3.27 wbc 3.47 wbc3.60 sadece beyaz kan düşüklüğü ile lösemi teşhisi konurmu korkuyorum açıkcası teşekkürler

Tahlil.com Cevabı :

Öncelikle şu aşamada korkmanızı gerektiren bir durum yok. Sorunuzu da öncelikle cevaplayalım sadece WBC düşüklüğü ile de lösemi tanısı koyulamaz. Bunun için kan testi değerlerinde birden çok parametrenin anormal olması gerekir ve ardından periferik yayma denen kan hücrelerinin boyanarak mikroskopta incelenmesi ve ardından da kemik iliği biyopsisi gibi tahlillere gerek olur.Sizin kızınızda zaten WBC dışında tüm değerler son tahlilinde normal.

Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinde WBC değerinin3.50  den küçük olması gerekir. 14 Mart tarihinde yapılan kan testinde kızınızda 3.60 çıkmış. Bu değer 3.50 nin üstünde.  Ayrıca WBC değerinde 3.0 altı sonuçlar ileri incelemeyi gerektirir. Sizin sonuçlarda böyle kritik bir değer yok.

Sonuç olarak korkulacak bir durum yok şu aşamada, bazı kişilerde WBC değerleri alt sınıra yakın seyreder ancak normal hayatlarını sürdürebilir. Siz de her 6 ayda bir kızınızın kan testini tekrar ettirebilirsiniz. Eğer wbc değerleri 3' e yakın değerlerde örneğin 3.2 gibi veya 3 ve altı değerlerde çıkarsa bir hematoloji doktoruna danışabilirsiniz ama şu aşamada bu değerler asla lösemi veya kötü bir hastalığı akla getirmemelidir.

Kızınıza sağlıklı günler dileriz.