Anne Sütünden Sabun

26.01.2019 08:54 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Anne sütü; her annenin kendi bebeğine uygun üretilen mucizevi bir besin kaynağıdır. Sayısız faydası olan anne sütü, sadece içilerek değil, farklı yollarla da bebeğe şifa kaynağı olarak kullanılabilir.
Anne Sütünden Sabun
A

Anne sütü; her annenin kendi bebeğine uygun üretilen mucizevi bir besin kaynağıdır. Sayısız faydası olan anne sütü, sadece içilerek değil, farklı yollarla da bebeğe şifa kaynağı olarak kullanılabilir.

Anne sütünün en mucizevi yanı; her sütün kendine has özelliğidir.kısaca açıklamak gerekirse; bebek anne memesini ağzına aldığında, bebeğin tükürüğü anne memesini uyarır. Bebek tükürüğü; bebeğin sağlığı hakkındaki bilgiyi bu yolla anne memesine aktarır. Bu mesajı alan anne memesi bir iletici görevi üstlenir ve süt kanallarına bu sağlık durumunu iletir. Bu mesajı değerlendiren kanallar, bebeğin besin ihtiyaçlarını belirler ve bu sonuca göre süt üretimini düzenler.

Yapılan pek çok araştırma bu sonucu teyit etmiştir. Yani; bir bebek sağlıklıyken annesinden emdiği süt farklı, hasta olduğunda annesinden emdiği süt farklıdır. İşte anne sütünü bu kadar kutsal kılan durumların en başında da bu gelir.

yani; her annenin sütü, kendi bebeğine özgüdür. Bu sebeple verilecek olan sabun tarifi ancak her bebeğin kendine özgü olan sütünden yapılmalıdır.

Her annenin süt miktarı da birbirinden farklıdır. Bazı annelerin sütleri ancak çocuklarının karnını doyurmaya yeterken, bazı annelerin sütü fazla fazla gelir. Ancak gelen fazla sütün de değerini bildiğinden, çöpe atmak istemez. İşte bu tarif; sütü fazla gelen annelerimize (sütünüz azsa, her zaman bebeğin bu sütü içmesi daha faydalıdır. Sabun yapmak için bebeğin besinini kesmeyin). Saklama süresi de 3 ayı geçmeyen sütleri değerlendirmenin alternatif yolu da sabun yapmak olabilir. Bu sebeple çocuğun ihtiyacına göre şekillenen süt, cildine de çok iyi gelecektir. Gerek içerek sağlık koşullarını sağlayacak, gerek kalıcı cilt sağlığı için de bebeğe güzel bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca içeriği sayesinde güvenle kullanılacak bir ürün olacaktır.

Anne sütünden sabun yapmak için; bire bir ölçüde organik sabun bazı ve anne sütü kullanmak yeterli olacaktır. Anne sütü oda sıcaklığında olmalı ve kabarcık oluşmaması için sabun bazı yavaş, bekleyerek ilave edilmelidir. E vitamini de vücudu nemlendirici etkiye sahiptir. Eczanelerden alabileceğiniz bu vitamini de sabun karışımına damlatın. Ayrıca güzel kokmasını istiyorsanız uçucu çiçek yağlarından damlatabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sınav Haftası Önerileri
Sınav haftası ilk üç gün iyi olduğunuz ancak hala endişe duyduğunuz konuları gözden geçireceksiniz ve takip eden günlerde defter tekrarlarınızı yapacaksınız
Dr.Kemal Aslan Tahlil.com'da Yazılarına Başladı
Laboratuvar tahlilleri ve özellikle de spermiogram konusundaki çalışmaları iletıbbi  tahliller konusunda önemli bir yeri olan Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı Dr
Çileğin Faydaları Nelerdir?
Bu günler tam çilek zamanı
Prof.Dr.Türker Şahiner Tahlil.com'da yazılarına başladı
Lider ve farklı sağlık sitesi Tahlil
Domuz Gribi Paniği ve Aşı Tartışması
Giderek artan bir Domuz Gribi paniği olduğunu gözlemliyorum
Şimdi Sıra Domuz Gribinde
Deli Dana hastalığı,Kuş Gribi,Kırım Kongo ve Kene derken,şimdi de Domuz Gribi gündemde yoğun bir yer kaplamaya başladı
Çalışmak Zordur, Ama Zor da Güzeldir
“Bugün hayatımın geriye kalan kısmının ilk günüdür
Nasıl Çalışmalıyım?
Sevgili öğrenciler ve sınav adayları, sınavlara nasıl hazırlanmanız ve dikkat etmeniz gereken konular sizler için büyük önem taşımaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com