Gaita Kültürü Tahlili Neden ve Nasıl Yapılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 21.12.2018 12:11 | Yazar: Dr. Cem Argun
Gaita kültürü ,gaitada(dışkıda) barsak enfeksiyonuna bağlı bakteriyel kökenli bir enfeksiyon olup olmadığının araştırılması için yapılmaktadır.Mikrobiyoloji laboratuvarında mikrobiyoloji uzmanı, laboratuvar teknisyeni ve/veya biyologlar tarafından yapılmaktadır.
Gaita Kültürü Tahlili Neden ve Nasıl Yapılır?
A

Gaita Kültürü Tahlili (Testi) Nedir?

Gaita kültürü testi, gaitada(dışkıda) bağırsak enfeksiyonuna bağlı bakteriyel kökenli bir enfeksiyon olup olmadığının araştırılması için yapılmaktadır. Bakteriyolojik bir tahlildir. Gaitadan alınan örnek öze yardımıyla farklı  ve özel besiyerlerine ekilir.Ortalama 48 saat etüvde bekletilip mikrobiyoloji uzmnaınca değerlendirilir.
Gaita kültürü EMB, SS, XLD, Mac Conkey, Hektoen enterik agar gibi besiyerlerine ekilir.

Gaita Kültürü Tahlili

Gaita Kültürü Tahlili (Testi) Nasıl Yapılır?

Gaita kültürü mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılır ve mikrobiyoloji uzmanlarınca değerlendirilir. Bu tahlil için besiyeri, öze ve etüv gbi laboratuvar malzemelerine ihtiyaç duyulur.
Gaita kültürü aynı gün sonucu çıkan bir tahlil değildir.Gaita kültürü tahlilinin sonucu 2 veya 3 günde çıkmaktadır.Özellikle patojen bakteri üreyen kültürlerin sonuçlarının çıkması 2-3 günü bulabilir.

Gaita Kültürü Nasıl Yorumlanır?

Normalde gaitada bir çok bakteri olduğundan kültürde daima üreme olur. Tahlil değerlendirilirken uzmanlar hastalık yapan enfeksiyon odaklarını araştırır. Klinik olarak anlamlı olan ve tedavi edilmesi gereken ise gaita kültüründe patojen yani hastalık yapıcı bakterilerin üremesidir.
Gaita kültüründe Salmonella, Shigella, Kolera , Camphyobacter gibi bakterilerin üremesi patojen yani hastalık yapan bakterilere örnek olarak gösterilebilir. Gaita kültürü,bağırsak enfeksiyonlarının arttığı yaz aylarında daha çok istenen bir tahlildir.

Gıda sektöründe çalışanlardan da barsak enfeksiyonu kontrolü açısından portör muayenelerinin kapsamı içinde istenen tahlillerden biridir. Gaita kültürü sonucu Salmonella, Shigella, Kolera  ve Camphyobacter gibi bakterilerin üremesi durumunda bu bakterilerin yol açtığı enfeksiyona en iyi gelebilecek ve enfeksiyonu tedavi edebilecek antibiyotiği saptamak adına antibiyogram testi de yapılmalıdır.

Gaita kültüründe maya ve mantar üremesi ise çok anlamlı bir durum değildir.Bir hastalık göstergesi olarak yorumlanmamalıdır. Ne yazıkki bazı laboratuvarlar gaitada mantar üredi, maya üredi gibi laboratuvar sonucu çıkarıp gereksiz yere hasta ve doktorların kafasını karıştırabilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Anjiyografi Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Anjiyografi; tıbbi bir görüntüleme yöntemidir
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
PGT; tüp bebek yöntemiyle oluşturulan embriyonun kromozomal olarak yapı ve sayı bakımından incelenmesidir
Kan Tahlilinde PLT Trombosit Düşüklüğü Neden Olabilir?
PLT yani trombosit değeri, doktorlarca kan sayımı (hemogram) tahlilinde istenen parametrelerden biridir.PLT düşüklüğünde ise bazı kan hastalıkları akla gelmelidir.
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
Anti TPO Testi İle Graves ve Otoimmün Hastalıkların İlişkisi
Graves Hastalığı otoimmün birt iroid bezi hastalığıdır
Anti TPO ve Anti Tiroglobulin Antikoru Testleri Nedir?
Anti-TPO ve Anti-Tiroglobulin antikorları  tiroid bezi hastalıklarının tanısında sıklıkla kullanılan önemli biyokimya testleridir.Bu antikorların kanda  yüksek olması tiroid bezi hastalığının oto immün…
Delta Hepatit (Delta Antikor) Hepatit D (HDV) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Delta Hepatit Hepatit D (HDV), Hepatit D virüsünün sebep olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur.Hepatit D enfeksiyonu ancak Hepatit B enfeksiyonu eşliğinde görülebilir.Hepatit B enfeksiyonu bulunmayan bir…
ALT Yüksekliği Nedir? ALT Yüksekliği Nedenleri:
ALT temel olarak karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi veren bir biyokimya testidir. Diğer adı ise  SGPT(Serum Glutamik-Piruvik Transaminaz)'dır.Bazı tahlillerde bu isim de kullanılmaktadır.
Trombosit PLT Sayımı? Düşüklüğü durumunda ne olur?
Trombosit yani plt sayımı somrası plt ( trombosit)  düşüklüğü durumunda bazı kan hastalıkları akla gelir.
RDW Nedir? RDW Yüksekliği Neden Olur?
RDW alyuvar dağılım genişliği anlamına gelir.Kan sayımı diğer adıyla da hemogram testi parametrelerinden biridir.Hemogram testi değerlendirilmesinde RDW yüksekliği merak edilen bir konudur.
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com