Kendi Laboratuvar Testlerinizi Nasıl Yorumlarsınız?

06.01.2019 10:49 | Güncelleme: 17.01.2019 02:51 | Yazar: Dr. Cem Argun
Doktorunuz sizden farklı nedenlerle laboratuvar testi isteyebilir.Sonuçlanan laboratuvar testleriniz hakkında ön bilgi sahibi olmak ve sonuç raporunda yaygın olarak kullanılan terimleri öğrenmek ve laboratuvar testlerinin yorumlanması hakkında ön bilgi sahibi olmak için aşağıdaki yazımızda merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
Kendi Laboratuvar Testlerinizi Nasıl Yorumlarsınız?
A

Kendi Laboratuvar Testlerinizi Nasıl Yorumlarsınız?

Doktorunuz sizden sağlığınız ile ilgili bilgi toplamak amaçlı aldığı kan, idrar, diğer vücutsal sıvılar veya doku örnekleri alması işlemine laboratuvar testi denir. Bazı laboratuvar testleri spesifik bir hastalığın veya durumun teşisi, görüntülenmesi veya takibi için kullanılır. Diğer testler ise daha çok vücudunuz ve organlarınız hakkında genel bilgiler verir.

Laboratuvar testleri sağlık sektöründe önemli bir rol oynarlar. Fakat sağlığınız ile ilgili tam bir resim çizmezler. Doktorunuz fiziksel testler, sağlık geçmişiniz ve diğer test ve prosedürler yardımıyla hastalığınızın teşhisi ve tedavisi konusunda bir karara varır.

Neden laboratuvar testlerine ihtiyacım var?

Laboratuvar testleri birden çok nedenler kullanılır. Doktorunuz sizden bir veya birden çok testi şu nedenlerle isteyebilir:

Belli bir hastalığı tespit etmek veya elemek

HIV testi bu durum için güzel bir örnektir. HIV virüsününü taşıyıp taşımadığınızı gösterir.

Bir hastalığın görüntülenmesi

Bu test belli bir hastalığa yakalanma riskinizi gösterir. Ayrıca bu test semptomları göstermesenizde hastalığı taşıyıp taşımadığınızı gösterir. Örneğin Pap testi rahim kanseri hastalığının görüntülenmesi içindir.

Hastalık veya tedavinin takibi

Daha önceden teşhis yapılmış olması durumunda laboratuvar testleri durumunuzun iyiye mi kötüye mi gittiği hakkında bilgi verir. Ayrıca tedavinin işe yarayıp yaramadığını da gösterir. Kan şekeri testi diyabet hastalığı ve tedavisi takibinde kullanılır. Ayrıca bazen bu hastalığın teşhisi içinde kullanılabilir.

Genel sağlığınızın kontrolü için

Laboratuvar testleri rutin checkuplar sırasında genelde yapılır. Doktorunuz bedeniniz ve organlarınızın geçen süredeki durumunu görmek için bazı testler isteyebilir. Bu testler hastalık semptomları ortaya çıkmadan önce hastalık teşhisinde yardımcı olur.Tam kan sayımı rutin olarak kanınızdaki bazı maddelerin sayımı için yapılır. Doktorunuza sağlığınız ve bazı hastalıklara yakalanma riskinizle ilgili bilgi verir.

Tahlil Sonuçlarım Ne Anlama Geliyor?

Laboratuvar sonuçları genellikle referans aralıkları olarak bilinen bir dizi sayı gösterir. Bu referans aralıklarına “normal değerler” de denir. Sonuçlarınızda şu şekilde bir ibare görebilirsiniz: “normal: 77-99mg/dl”.

Referans aralıkları sağlıklı insanlar üzerinde yapılan normal testler sonucu ortaya çıkar. Bu aralıklar tipik normal sonuçların nasıl gözükmesi gerektiğini gösterir.

Fakat her insan tek tip değildir. Bazı durumlarda, sağlıklı insanlarda bu aralıklar dışında değerler çıkabilirken, aynı zamanda sağlıksız insanlarda da değerler bu aralıklar içerisinde olabilir. Eğer sonuçlarınız referans aralıkları dışındaysa veya normal aralıklarda olmasına rağmen semptomlarınız varsa daha fazla teste ihtiyacınız vardır.
Ayrıca laboratuvar sonuçlarınız şu terimleri içerebilir:

Negatif veya normal

Test edilen hastalığın veya maddenin vücudunuzda bulunmadığını gösterir

Pozitif ve anormal

Test edilen hastalığın veya maddenin vücudunuzda bulunduğunu gösterir

Sonuçsuz,belirsiz, yeni numune ile teyidi uygundur

Test edilen hastalık veya madde hakkında vücudunuzda bulunduğuna dair kesin karar verilebilecek yeterli veri bulunamadı. Bu durumda daha fazla test uygulanması gerekecektir.
Vücudunuz veya organlarınız hakkında olan testler genellikle referans aralıkları göstericekken, hastalık teşhisi için yapılan testler yukarıdaki terimleri içericektir.

Yanlış pozitif ve yanlış negatif nedir?

Yanlış pozitif sonuç testin hastalığın veya durumun sizde bulunduğunu söylemesi fakat hastalık veya durumun sizde olmamasıdır.
Yanlış negatif sonuç testin hastalığın veya durumun sizde bulunmadığını söylemesi fakat hastalık veya durumun sizde olmasıdır.
Bu yanlış sonuçlar çoğu zaman ortaya çıkmazlar, fakat bazı testlerde veya doğru yapılmayan testlerde bu yanlış sonuçların ortaya çıkması daha olasıdır. Her ne kadar yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlar çok yaygın olmasada, doktorunuz testleri birden çok kez tekrar ederek teşhisin doğruluğunu kontol edecektir.

Hangi faktörler tahlil sonuçlarımı etkileyebilir?

Testlerin doğruluğunu etkileyebilecek birçok durum vardır:

  • Bazı yemekler ve içecekler
  • İlaçlar
  • Stres
  • Yoğun antreman
  • Laboratuvar prosedürlerindeki çeşitlilik
  • Başka bir hastalık geçiriyor olmak

Laboratuvar testleriniz ile ilgili en doğru yorum ve değerlendirmeyi laboratuvar test ve tahlilini isteyen doktorunuz yapmalıdır.

Tahlil.com doktorları laboratuvar testleriniz hakkında ön bilgi sahibi olabilmeniz için TAHLİLMATİK geliştirdiler.
TAHLİLMATİK kullanarak tahlil sonuçlarınız hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz.

TAHLİLMATİK kullanmak için tıklayınız.....

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kan Tahlili Nasıl Yorumlanır? Kan Tahlili Bilgileri
Kan tahlil sonuçları bir çok hastalığın ön tanısında fikir vermektedir. Kan tahlilinin yorumlanması da son derece önemlidir.Kan tahlilinin nasıl yorumlanacağı ve buna göre…
Çocuklarda PLT (trombosit) düşüklüğü, yüksekliği ve normal değerleri nedir ?
PLT (platalet) yani trombosit, hemogram testi sırasında çalışılanönemli  kan sayım parametrelerinden biridir. Çocuklarda özellikle kan hastalıkları yönünden PLT…
İdrar tahlili ve idrar testi hakkında pratik bilgiler
İdrar tahlili ve idrar testi hemen her laboratuvarda çalışılan ve bazı hastalıklar hakkında önemli bilgiler veren değerli laboratuvar analizleridir.İdrar tahlil temel olarak idrar yolları,…
Lenfosit düşüklüğü nedir? Lenfosit düşüklüğü neden olur?
Lenfosit bir akyuvar yani lökosit  (beyaz kan hücresi) türüdür. Lenfosit değerlerinin düşük çıkması ve kanda lenfosit düşüklüğü ise sıklıkla…
İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Testi(HOMA testi) Nedir?
İnsülin pankreastan salgılanan bir hormon olup kan şekerini düşürücü etki yapmaktadır.İnsülin direci insülin hormonunun kan şekerini düzenlemede görevini tam…
Çinko Tahlili
Çinko tahlili son yıllarda sıkça istenen bir tahlil olup birçok hastalığın tanısında fikir vermektedir.
Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları
Tam Kan Sayımı tahlili, diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların anlamlarını merak ediyor.
Hematoloji Testleri Nelerdir? Hematoloji Testlerinin Yorumu
Hematoloji testleri doktorlarca en sık istenen tahlillerdir
Beta HCG Testi ve Gebelik İle İlgili Soru ve Cevaplar
Beta HCG Testi kanda yapılan güvenilir bir gebelik testidir. Tahlil.com uzmanlarına Beta HCG testi ve gebelik ile ilgili bir çok soru geliyor.
Evlilik Öncesi Yapılması Gereken Testler Nelerdir?
Evlilik öncesi yapılan testler evlenecek çiftlerin sağlık durumları ve kalıtsal hastalıkları konusunda karşılıklı bilgilenme yönünden önemlidir.
Periferik Yayma (formül lökosit) Tahlili ve Kullanımı
Periferik yayma bir hematoloji testidir. Kan hastalığından şüphelenilen hastalardan kanın şekilli elemanları ve hücrelerinin değerlendirilmesi amacıyla istenen bir tahlildir. Bu tahlil ile kandaki…
Polisitemi Nedir ? Belirtileri ve Tanıda Kullanılan Tahliller
Kemik iliğinde aşırı kan hücresi üretimi, özellikle de kırmızı kan hücreleri olarak da bilinen eritrositlerin sayısında aşırı oranda artış olması Polistemi olarak bilinir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com