Nefes Darlığı Nedir? Nefes Darlığında Ne Yapılmalıdır?

08.08.2017 04:15
Nefes darlığı veya diğer adıyla dispne; solunumda hoşa gitmeyen ve kişiyi rahatsız eden bir farklılık, soluk alamama, veya göğüste sıkışma hissi olarak tanımlanmaktadır
Nefes Darlığı Nedir? Nefes Darlığında Ne Yapılmalıdır?
A

Nefes darlığı veya diğer adıyla dispne; solunumda hoşa gitmeyen ve kişiyi rahatsız eden bir farklılık, soluk alamama, veya göğüste sıkışma hissi olarak tanımlanmaktadır.
Normal yani sağlıklı bir insan dakikada 14-18 kez nefes alıp verir. Bu solunum faaliyeti sırasında solunum kaslarının tükettiği enerji miktarı tüm vücudun tükettiği enerji miktarının  % 6’ sı kadardır, bu sebeple normal istirahat halinde yapılan sakin solunum bilinçaltıdır ve kişi tarafından fark edilmeden yapılır.

Nefes darlığının şiddeti hastadan hastaya değişir. Kimiı hastada  ileri derecede solunum yetersizliği olmasına rağmen hasta nefes darlığı olmadığını ya da çok hafif nefes darlığı hissettiğini söylerken bazen hafif kronik bronşiti olan hastalar yapılan ölçümlerde solunum alıp vermesinde çok ciddi bir bozulma olmamasına rağmen şiddetli nefes darlığı şikayeti ile doktora başvurabilir.
Bu özelliği sebebiyle  nefes darlığı ağrıya benzer, yani bireysel farklılıklar gösterir.

Nefes darlığı şikayetiyle  başvuran hastada önce hastanın öyküsü alınıp muayenesi yapılarak nefes darlığının olası nedenleri öğrenilir.
Fizik muayenenin yanı sıra nefes darlığının sebebi ortaya koymak için öncelikle akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri incelenir.  
Nefes darlığının sebebine  yönelik tetkikler tamamlandıktan ve altta yatan hastalık ortaya konulduktan sonra derhal bu hastalığa yönelik tedavi başlanılır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Fil Hastalığı (Elephantiasis) Nedir?
Fil Hastalığı veya bilimsel adıyla Elephantiasis, lenf sistemindeki bir anormallik sebebiyle vücudun bazı bölgelerinde aşırı ödem birikimi sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır
Sedef Hastalığı Neden Olur?
Cildimiz 3-4 haftada bir kendini yenileyen bir yapıya sahiptir
Endometriozis Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?
Endometriozis; üreme çağı kadınlarında görülen, endometriumun farklı bölgelerde bulunmasından meydana gelen bir hastalıktır
Şiddetin Altında Yatan Bilinç
Şiddet, toplumun huzurunu kaçıran ve maalesef çok yaygın olan bir durumdur
Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?
Tıpta glokom adıyla bilinen göz tansiyonu aniden ortaya çıkabilen ve zamanla ilerleyen bir hastalıktır
Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?
Hamilelik çatlakları; vücudun hızlı büyüyüp, derinin buna uyum sağlayamaması neticesinde, meydana gelen çiziklerdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com