SARS Hastalığı Tanısında Kullanılan Laboratuvar Tahlilleri Nelerdir?

27.03.2018 05:18
SARS hastalığı bulaşıcı bir viral hastalıktır
SARS Hastalığı Tanısında Kullanılan Laboratuvar Tahlilleri Nelerdir?
A

SARS hastalığı bulaşıcı bir viral hastalıktır.Solunum sistemini tehdit altına alan virüs,kimi zaman ölümle sonuçlanabilen durumlar oluşturabilmektedir.Bu hastalığın teşhisinde çeşitli tahliller yapılır.

Bunlardan en önemlileri;
1.Antikor testi: Sars hastalığının teşhisinde hasta serumunda IgM / IgA gibi özel antibadilerin olup olmadığı, eliza testiyle saptanır. Bazı hastalarda antikorlar  söz konusu hastalığın belirtilerinden 14-21 gün  sonra ortaya çıkar.
2.RT-PCR moleküler testler: Bu yöntemle kan, gayta ve solunum sekresyon örneklerinden hastalığın nedeni olan coronavirus’un genetik maddesi tespit edilir. Bunun için özel primerler kullanılır.
3.Hücre kültürü: Hastalık şüphesi olan kişinin kan ve solunum sekresyon örnekleri özel kültürlerde ekilir. Virüste herhangi bir üreme varsa sitopatik etki (hücreyi öldürmeden ona zarar vermek) yaratarak teşhis edilir. Sonuçta bu sitopatik etkiler görülüyorsa şüpheli kişi hastadır.
Buna karşı, eğer sonuç negatifse kişinin hasta olmadığı anlamına gelmez.Dolayısıyla bu yöntem çok güvenilir değildir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İnsülin Direnci Tanısında HOMA Testi Nedir?
İnsülin Direnci Testi (HOMA testi), diyabet yani şeker hastalığının öncesi dönemde görülen insülin direncini ortaya koymada kullanılan bir tahlil yöntemidir. Bu tahlil temel olarak şeker hastalığı yönünden…
Alpha 1 Antitrypsin Phenotype Testi Nedir?
Alpha 1 Antitrypsin Phenotype karaciğer tarafından üretilip kana salgılanan bir protein türüdür.Bazı hastalıların ayırıcı tanısında doktorların istediği tahliller arasındadır.
BOS'da (Beyin omurilik sıvısı) albumin testi nedir?
Beyin omurilik sıvısında albumin testi beyin omurilik sıvısından yapılan biyokimyasal bir tahlildir. Menenjit şüphesi ve kafa iiçi basınç ile ilgili şüphelerde sıklıkla istenen ve hayati öneme haiz bir…
Kortizol Testi Nedir? Kortizol Düzeyi Düşüklüğü ve Yüksekliği
Kortizol testi günün belirli saatlerinde düşüklük veya yükseklik gösterebilir. Bu nedenle kortizol testi için kanın alındığı saat ve zamanlama önem taşımaktadır.
AFP Testi
Kandaki alfa feto protein seviyesini ölçen, karaciğer, testis veya yumurtalık kanseri tanısında kullanılan tümör belirleyici bir testtir.
İdrar Yolları Görüntüleme Yöntemleri Nelerdir?
İdrar yollarında enfeksiyon, kanama gibi sebeplerden dolayı, idrar yollarının gözlemlenmesine ihtiyaç vardır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com