Şimdi de Mide Gribi Çıktı! Mide Gribi Nedir? Nasıl Korunabiliriz?

22.06.2018 08:00
Mide gribine Norovirus adında bir virus yol açıyor
Şimdi de Mide Gribi Çıktı! Mide Gribi Nedir? Nasıl Korunabiliriz?
A

Mide gribine Norovirus adında bir virus yol açıyor. Mide gribinde de diğer griplere benzer şekilde, virüsün alımını takiben  24  ile 48 saat sonra ortaya çıkıyor.
Mide gribi belirtileri ise 1 ile 2 gün sürüyor.
Mide gribi, daha önce sıkça konuştuğumuz domuz gribi ve kuş gribine göre daha hafif seyrediyor. Mide gribine yakalan kişilerinde, halsizlik görülüyor.Bulantı ve kusma da sık görülen bir belirtiler.
Mide gribi diğer griplerin aksine ciddi komplikasyon ve problemlere yol açmıyor.
Mide gribine yakalanan hastalar, hastalığın başlangıç sürecinde ve üç gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır.
Ancak iki haftaya kadar taşıyıcılığı bulunan vakalar da görülebilmektedir.
Mide gribi kısa süre içinde etkisini kaybettiğinde hafif  şekilde etkisini gösteriyor.
Kusmanın sık olması nedeniyle ve hastalar da sık su içemediklerinden hastalar susuz kalabiliyorlar.Bu nedenle özellikle sıvı ve elektrolit dengesi bozulan hastalar hastanede tedavi görebiliyorlar. Özellikle,küçük çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler bu tür problemleri daha sık yaşıyorlar.

Mide Gribine Etken Olan Norovirus Nasıl Bulaşıyor ?

Diğer griplerden farklı olarak, Norovirus adı verilen virus insanların gaita (dışkı) ya da kusmuklarında bulunabiliyor.
Virusun bulaşması da ,kirli sular,gıda ve  içeceklerin bulaştığı yüzey veya cisimlere dokunup, elleri ağza sürerek yada hastalığa yakalanmış kişilerle doğrudan temas ederek olabilir.
Enfekte bireylerle aynı ortamda yemek yemek de bulaş nedeni olabiliyor.
Mide gribi olarak ülkemizde isimlendirilen hastalığa yol açan norovirusler çeşitli gıdalara da bulaşabilir. Özellikle salatalar, donmuş meyveler,bazı su ürünlerinde virus bulanabilir.
Norovirus,insan vücudu dışında çoğalmamaktadır. Noroviruse karşı bir aşı bulunmamaktadır.
Hastalıktan korunmanın en kolay ve pratik yolu ise, el yıkamaya önem verilmesi ve özellikle gıda üretim alanlarında temizlik kurallarına uyulmasıdır.
Bunun yanı sıra özellikle tuvalet sonrası ellerin çok iyi yıkanması, çiğ olarak tüketilecek sebze ve meyvelerin uygun şekilde yıkanması son derece önemlidir.
Hastalığın bulaşabileceği ve temas edilebilecek yüzey ve cisimlerin temizliği de önemlidir.
Mutfak tezgahları,telefonlar,  kapı kolları ve mobilyalar temizlenmelidir.
Temizliğinden emin olunmayan içme suları, mümkünse kaynatılmalıdır.
Mide gribine karşı özel bir ilaç bulunmuyor.Tedavide ise ishal ve kusmaya bağlı hastada sıvı kaybı olduğundan, kaybedilen sıvının yerine konması ve mineral içeren gıdaların alınması önemlidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur?
Huzursuz bacak sendromu, özellikle bacakta görülen istemsiz hareketlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Nöroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmalıdır.
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Kısırlık ve Azospermi nedir?
Tıp dilinde azosperm, semende(meni suyu) hiç sperm olmamasına denilir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tedavi edilmediğinde ise erkeklerde kısırlığa yol açan etkenlerden biridir.
Cushing Sendromu Nedir?
Cushing sendromu endokrin sistemlerini etkileyen metabolik bir hastalıktır. Endokrinoloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
20lik Diş Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
20 lik diş çekimi; ağız içinde bulunduğu yeri bakımından, diğer dişlerin çekiminden çok daha zordur. Ağzımızda üçüncü azı dişi 20 lik dişdir.
5 Soru ve Cevapla Grip Hakkında Bilmeniz Gerekenler:Grip Nedir,Grip Testleri
Havaların giderek soğumaya başlamasıyla soğuk algınlığı ve grip vakaları önümüzdeki günlerde ister istemez artmaya başlayacak.Grip hakkında bilmeniz gerekenler, grip hastalığının tanımı, tanısı ve tedavisi…
Soğuk Havalarda Kalp Krizi Riski Daha Çok Artıyor
Kışın soğuk hava tansiyonda yükselmeye yol açabiliyor. Aşırı soğuk havalar özellikle kalp hastaları için sağlık yönünden önemli riskleri de beraberinde getirmektedir.
HIV Testi ve AİDS Belirtileri İle İlgili Önemli Bilgilendirme
HIV Testi ve AİDS belirtileri ile ilgili kafası karışmış okurlarımızdan uzmanlarımıza bir çok soru geliyor. Tahlil.com doktorları olarak bu konuda önemli bir bilgilendirme yapmak istiyoruz
Tırnakta Mantar Oluşumu Neden Olur ?
El ve ayak tırnaklarında çatlaklara ve küflü bir görüntüye neden olan tırnak mantarı, tedavi edilmezse tırnak kayıplarına dahi sebep olabilir
Brusella Nedir? Nasıl Bulaşır?
Brusella; son zamanlarda yayılan ve genel halk sağlığını bozan bir tahdittir. Brusella; aslında hastalığa sebep olan bakterinin adıdır. Çiğ sütte, koyun ve keçi idrarına temas neticesinde ortaya çıkar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com