Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

27.03.2018 05:13
Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla gebelik sağlayamayan pek çok çift tarafından denenen en yaygın yöntemdir
Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
A

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla gebelik sağlayamayan pek çok çift tarafından denenen en yaygın yöntemdir. Haliyle tüp bebek bekleyen kişiler uzun zamandır bebek bekler durumdadır. Bu durumda ister istemez anne baba adayları çok heyecanlıdır ve bir an önce neticeyi öğrenmek isterler.

İdrarda yapılan gebelik testi, kana karışıp, böbreklerden süzülen hormonun idrarda çıkması neticesiyle kendini gösterir. Bu olayların gerçekleşmesi hemen hemen 15 güne tekabül eder. Zaten doğal yollarla gebelikte de bu süreç böyledir ve adet gecikmesi beklenmelidir kesin sonuca ulaşabilmek için.

Ancak tüp bebek tedavisi görenlerde yalancı pozitiflik çıkma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda erken sevinen anne baba adayları sonrasında çok üzülebilirler.

Tüp bebek tedavisi gören kadınlar bazı ilaçları kullanmak zorundadırlar. Bu ilaçların amaçları yumurtalığı gebeliğe hazırlamaktır. İlaçlar hormonları düzenleyerek bu olayları gerçekleştirdiği için, idrar testinde yalancı pozitif çıkma ihtimali son derece yüksektir. Hatta sadece tüp bebek tedavisinde değil, günlük hastalıklar için dahi kullanılan bazı ilaçlar hormonlarla iyileştirme sağladığı için, idrarda gebelik testinin pozitif çıkmasına sebep olabilirler. Bu sebeple tüp bebek tedavisi görüyorsanız, hatta her hangi bir ilaç tedavisi kullanıyor ve ya yakın zamanda bırakmışsanız kan tahlili ile teyit etmeden gebe olduğunuz sonucuna varmayın.

Tüp bebek tedavisi görenlerde gebelik testi; yumurta toplama işleminden 15 gün sonra ya da 3. Gün embriyo transferinden 12 gün, 5. Embriyo transferinden 10 gün sonra yapılmalıdır.

Ancak yine de kesin sonuç için kan tahlili yapılmalıdır. Kan tahlilinde yalancı gebelik söz konusu değildir. Şayet BHCG hormonu düzenli aralıklarla artıyorsa gebelik meydana gelmiş demektir.

Gerek tüp bebek tedavisi olan kişiler olsun, gerek doğal yollarla bebek bekleyen kişiler; kanda gebeliği görmeden, hatta ultrasonla bebeğin rahme yerleştiğini görmeden mümkünse bu heyecanı paylaşmakta aceleci davranmamalıdır. Aksi takdirde boş gebelikler kişiyi daha çok etkileyebilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sıtma Etkeni ve Sıtma Belirtileri Nelerdir?
Yaz aylarında pek çok kişinin korkulu rüyası sivrisineklerin bir cinsi olan anofel bireylerin dişisinin taşıyıcısı olduğu plazmodium, kişiye bulaşması halinde sıtma denilen oldukça sanrılı bir hastalığa…
Ayak Tırnağında Görülen Batma ve Nedeni
Ayak tırnaklarında görülen batmalar pek çok insanın yaşamını kabusa çevirebilir
Hepatit C Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Hepatit C, sıklıkla  kan yolu ile bulaşan bir hepatit şeklidir
Toksoplazmoz (Toxoplasmosis) nedir?
Toksoplazmoz,  kuşlar, insan ve bir çok memelide görülen bir enfeksiyondur
İdrar Torbası İltihabı ( Sistit) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
İdrar torbasının (mesanenin) bakteri ve virüsler tarafından iltihaplandırılması sonucu oluşan bu hastalığa, sistit adı verilir
Guatr Belirtileri Nelerdir ?
Guatr, bir salgı bezi olan tiroid bezinin normalden fazla büyümesi olarak bilinir
Tüp Bebek ve Spastizm
Spastizm ile tüp bebek arasında anlamlı bir bağlantı bulunmasa da yanlış uygulama ve yöntemler bebeklerde görülen spastizm oranını arttırmaktadır
HIV ve AIDS Nedir?
HIV, cinsel yolla bulaşan ve bağışık sistemini baskılamasıyla karakterize olmuş bir virüstür
Kepek Oluşumu Neden Olur?
Şampuanlı yıkama sonrası iyi durulanmamış saçta kepek görülür
Alerjik Konjonktuvit Bahar Aylarında Sık Görülüyor
Bahar aylarında sık görülen Alerjik konjonktivit en çok rastlanan alerjik göz hastalığıdır, çoğunlukla çocuklukta başlar
Öksürük Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir ?
Özellikle kış aylarında geçmeyen öksürük veya uzun süreli öksürük sık olarak görülen bir sağlık sorunudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com