Cd 4 Düzeyim Kaçtır

Hocam merhabalar. 5 ay önce hiv tanısı aldım ve ilaç kullanmaya başladım. İlk ayımdan sonra hiv RNA değerim negatife döndü. Hala negatif. Aralıkta yaptırdığım kan tahlilinde "CD 4 sayısı 569'dur" yazıyordu ilaç raporunda. İlk cd4 tahlilinde cd3(+)cd4(+) %19, cd3(+)cd8(+) %63 idi. Buna karşılık doktorum bağışıklık seviyemin sayısal olarak "569" olduğunu söylemişti. Ancak Nisan ayında yaptırdığım cd4 sonucunda cd3(+)cd4(+) %23 iken cd3(+)cd8(+) değeri 54 yazıyor. Sonuç olarak iki tahlili değerlendirsek 1) Benim 5 aylık süreç içinde iki tahlile göre bağışıklık seviyem düşmüş mü?2) Nisan ayındaki bağışıklık değerlerimin sayısal verisi nedir?Kolaylıklar dilerim. (İlk görselde Aralık ayı tahlili, ikinci görselde ise nisan ayı tahlili yer almaktadır.)

Tahlil.com Cevabı :

İyi günler, sorunuzu inceledim. Sizin sorduğunuz şekilde cevap verelim.

1-Hayır bağışıklık seviyeniz düşmemiş görünüyor.

2-Nisan ayındaki verilere göre CD4 sayınız ortalama olarak 650-700 arasında görülmektedir.

İyi günler dilerim.