Tahlillerim Nasıl Yardımcı Olur Musunuz

İyi günler bende unutkanlık halsizlik var aynı zamanda reglim normalde 5- 6 gün sürerken 2 yıldır 3 gün sürüyor bu da beni korkutuyor 2 yıldır normal kilomun 10 kg fazlasıyla yaşıyorum diyete ve spora başladım acaba bu yüzden mi regl sürem azaldı ? Bende bu konular için tahlil yaptırdım yardımcı olursanız sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar tahlillerinizi inceledim. Hepsi normal ancak unutkanlık ve halsizlik şikayetleriniz için bir de Dvitamini testi yapılabilir. Günümüzde bir çok kişide D vitamini eksikliği görülüyor ve bu vitamin eksikliği de başta halsizlik olmak üzere unutkanlık, saç dökülmesi gibi şikayetlere yol açıyor. Bir de bu testin sonucunu görelim.Ayrıca ader kanamanızın 2. veya 3. günü bir de kadınlık hormonlarına bakılması uygun olacaktır. Bu tahliller progesteron, LH, FSH, prolaktin ve östrojen testlerinden oluşmaktadır. Ader kanama sürelerinizin kısalmasını direkt olarak spor ve diyete bağlayamayız.  Bu konuda az önce belirttiğim hormon testleri bize çok daha fazla fikir verecektir.
Ayrıca egzersizleriniz çok ağır geçiyorsa ve yetersiz bir beslenmeniz varsa bunlar da dolaylı yoldan adet kanama periyodlarının kısalmasına sebep olabilir.

Sağlıklı günler diliyorum.