Smear testinde LGSIL görülmesi

Merhaba,Öncelikle 9/9/2023 tarihinde verdiğim smear testinde LGSIL ' gözlemlenmiş akabinde tekrar test yapılmıştır. 2. test ektedir. Tanı kodu olarak 0000/0 C53.9 Görünmektedir. İlk ve son test sonuçlarının karşılatırması ne yöndedir? İki test de aynı sonucu mu vermiştir ? Bu test sonuçları yorumlarınızı merak etmekteyim. Son çıkan test sonucuma göre 30.11.2023 - nasıl bir yol izlenmelidir görüşünüz nedir? Eğer bir yol izlenmesi gerekiyor ise süreç ne kadar uzun ve meşakkatli olacaktır? Genel olarak detaylı yorumunuza tecrübenize bilginize ihtiyacım var.

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçlarınızı inceledim. 9  Eylül tarihli gönderdiğiniz sonuçta LSIL yani DÜŞÜK DERECELİ SERVİKAL EPİTEL İÇİ LEZYON görülmüş bu korkulacak bir durum değildir. LSIL saptandığında kanser gelişme riski çok düşüktür. Endişe edecek bir durum yoktur. Doktorunuz uygun takip yöntemini belirleyecek ve enfeksiyonun durumunu kontrol edecektir.
LSIL smear testinde  servikal hücrelerin hafif anormal değişiklikler gösterdiği anlamına gelir. LSIL genellikle kendi kendine kaybolan bir HPV enfeksiyonu sebebiyle görülebilir.

Eğer sonucunuz HSIL yani yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon  çıksa bu durum soru işareti yaratırdı. Burada görülen hücreler normalden oldukça farklıdır. Sizde güzel haber bu görülmemiş.

Ancak 30 Kasım tarihli raporunuz intraepitelyal ve malignite açısından negatif yani temiz çıkmış. Tamamen normal sonucunuz.

Sonuç olarak son ve güncel tahlilinizde raporunuzda kanser yönünden bir bulgu yok.Burada zaten önemli olan en son ve güncel tahlil sonucunun değerlendirmeye alınmasıdır. Şu aşamada endişe verecek hiç bir durumunuz olmadığı gönderdiğiniz mevcut tahlil sonucuna göre söyleyebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.