Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?

01.07.2017 10:00
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur
Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?
A

Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur. Ağız kokusu, günümüzde ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesine bağlı olarak en sık karşılaşılan toplumsal sorunlar arasında yer almaktadır. Bahsedildiği üzere bazı hastalıkların habercisi olabilirken, kişinin çevresindekileri rahatsız edebilecek düzeyde ortaya çıkması ile psikolojik rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olabilecek bakteri plaklarının temizlenmesi için düzenli olarak doğru ağız bakımının yapılması ve diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması ile fiziksel ve psikolojik sorun olarak adlandırılan ağız kokusunun önlenmesi için en etkili yöntemdir.

Ancak kişinin ağız kokusuna neden olabilecek patolojik ve fizyolojik nedenlerin değerlendirilmesi için mutlaka diş hekimine başvurması ve soruna yönelik tedavisini yaptırması gerekir. Bu sayede ağız kokusuna neden olabilecek sorunların tedavisi ile ağız kokusu sorunu da giderilebilecektir. Ayrıca sağlıklı diş ve dişetleri için komple ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılması, diş aralarında biriken bakteri odaklı hastalıkları ve ağız kokusu sorununu önlemektedir.

Ağız kokusundan kurtulmak için neler yapılabilir?

Öncelikle ağız kokusunun tüketilen besinler dışında sürekli devam etmesi halinde, bazı diş ve dişeti hastalıklarının söz konusu olabileceğinin bilinmesi gerekir. Ayrıca ağız kokusunun bakteri kaynaklı olduğunun ve düzenli olarak günde 2 defa dişlerin fırçalanmasının neden önemli olduğunun göstergesidir. Kısacası ağız kokusu sorunu diş aralarında ve dil yüzeyinde kalan besin artıkları sonucunda meydana gelen bakterilerin bir ürünüdür. Bu nedenle mevcut ağız kokusu sorunlarının giderilmesi için dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız bakım suyunun kullanılması gerekir. Bunun dışında ağız kokusuna neden olabilecek hastalıkların tedavisi için mutlaka diş hekimine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Ağız kokusunda kurtulmak için yapılması gerekenler:

  1. Diş ipi kullanımı ve dil yüzeyinin temizlenmesi

Ağız kokusu sorunundaki en iyi mücadele örneği ağız hijyenini sağlamaktır. Bu nedenle dişler kadar diş araları, yanak içleri, dişetleri ve dil yüzeyinin de temizlenmesi gerekir.

  1. Ağız bakım suyu

nde 2 defa dişlerin fırçalanmasına ek olarak ağız bakım suyu ile bakteri plağının oluşumunun önlenmesi gerekir. Özellikle yatmadan önce ağız bakım suyu ile yapacağınız gargara ağız içi koruma görevi üstlenecek ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olacaktır.

  1. Bol bol su tüketimi

Ağız içi fonksiyonelliğini sağlayan tükürük bezleri, ağız içi hijyeni sağlamaktadır. Bu işlevselliği arttırmak ve ağız kokusunu önlemek için bol bol su tüketmeniz yardımcı olacaktır.

  1. Diş hekimi muayeneleri

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek ve kontrol etmek için mutlaka düzenli olarak diş hekimi muayenelerine gitmeniz gerekir. Ağız kokusu gibi çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavi imkanından faydalanmak için en doğru yöntem diş muayeneleridir. Bakteri plaklarının neden olduğu çeşitli sorunların önlenmesi için diş hekiminizin tedavilerine ve tavsiyelerine sadık kalarak, ağız kokusu sorununun önüne geçebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Akşamdan Kalanlara Pratik Öneriler
Akşamdan kalma denilen şey, vücuda fazla miktarda alkol girmesiyle oluşan vücudun tepkisidir
Duruş Bozukluğu Nedir? Nasıl İyileştirilebilir?
Günlük yaşamda yanlış oturma, bilgisayar kullanımı veya televizyon izleme, gün boyu hatta yaşam boyu çekilen ağrıların kaynağı olabilir
Sahte İçkiye Dikkat!
Sahte içki her geçen gün kişilerin sağlığımı tehdit etmeye devam ediyor
Hamilelik Sürecinde Ciltte Leke Oluşumu Görülebilir.
Hamilelik süreci kadının fiziksel ve psikolojik pek çok değişime uyum sağlamaya çalıştığı bir süreçtir
Kadınlarda FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Kadınlarda  FSH hormonu  overlerde yani yumurtalıkta bulunan granuloza hücreleri üzerinde etkiye sahiptir
Mikroplardan Korunmanın Yolları Nelerdir?
Havalarında soğumasıyla çoğalan mikroplar her yerde barınabilen canlılardır
Gebelik ve Bel Ağrısı
Gebeler son aylarda ortalama 10 kilo alırlar ve aldıkları bu kiloların hepsi bir bölgede toplanır
Çocuklar Cep Telefonunu Nasıl Kullanmalıdır?
Günümüzde  cep telefonları çocuklar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır
Her Gün Bir Elma Sizi 17 Yaş Gençleştirir
Londra'da yapılan bir araştırmaya göre elmanın büyük miktarda içerdiği polifenoller ve flavonoidler hücrelerdeki oksidatif süreçleri kontrol etmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com