Balgam Rengi Neyi Anlatır?

04.10.2017 11:01
Balgam; vücudun hastalıklara karşı bir savunma mekanizmasıdır
Balgam Rengi Neyi Anlatır?
A

Balgam; vücudun hastalıklara karşı bir savunma mekanizmasıdır. Su, tuz, antikor ve bağışıklık sistemi ürünlerinin bir araya geldiği bir yapıdır ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Her balgam rengi bir hastalık ifade etmemekle birlikte, eğer eşlik eden bir ateş, öksürük, sinüslerde ağrı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Açık renk balgam, renksiz, saydam ve normal kabul edilen bir dokudur, solunum yolları üretir ve kişi fark etmeden çoğu zaman yutar.

Beyaz renkli balgam, solunum yolları sıkışık olduğunda yani, buradaki dokular şiştiğinde ve iltihaplandığında üretilir. Normalden daha kalındır ve bulutumsu görünüme sahiptir.

Sarı renkli balgam, bağışıklık hücrelerinin vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyonla uğraştığını gösterir. Böylece mukus iltihaplı bir renk olan sarı renge döner. Bağışıklık hücresi olan, beyaz kan hücrelerinin denetimindedir.

Yeşil balgam, bakterilerden kaynaklı solunum yolu iltihaplanmalarında görülür. Astım, zatürre, bronşit, akciğer apsesi ve diğer akciğer hastalıklarının habercisi olabilir. Bu yeşil rengi sağlayan burada bulunan mikroplar ve proteinlerdir.

Kahve renkli balgam, kanamanın yeni değil, daha eski olduğunun göstergesidir. Solunum yollarında meydana gelen tahrişi ifade eder.

Kırmızı renkli balgam, vücutta bir kanama olduğuna işarettir. İhmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çoğu zaman öksürüğe bağlı tahrişlerden kaynaklı damar çatlamaları da görülür. Bunun haricinde devam eden kanlı balgam, akciğer hastalıkları habercisi olabilir. Mutlaka göğüs hastalıkları uzmanları, detaylı araştırmaları yapmalıdır.

Siyah renkli balgam, vücutta mantar enfeksiyonu varlığına işarettir ve bağışıklık sisteminin zayıf olması durumunda balgam miktarı artabilir. Kişi mutlaka doktora başvurmalıdır.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Alacağınız Vitamini Doktorunuz Belirlesin
Kış aylarının yaklaşması beraberinde hastalıkları da getirir
Fazla Oturmak Kolon Polipine Yol Açabilir
Gün içerisinde uzun süre hareketsiz oturmak bağırsaklarda polip oluşmasına neden olabilir
Bebeklerde de Katarakt Olur
Katarakt; daha çok yaşlılarda bilinen bir hastalıktır
Kansızlığa Neler İyi Gelir?
Kansızlık; kan değerlerinin düşmesi neticesinde meydana gelen hastalıktır
Baş Ağrısını Artıran Besinler Nelerdir?
Besinler doğru kullanıldığında fayda sağlayabileceği gibi, bazı besinler bazı dönemlerde tüketilmemelidir
Banyodan Sonra Su İçmek Organları Yaşlandırır
Banyo; kişinin temizlenmesine olduğu kadar, gevşemesine ve ferahlamasına da yardımcı olur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com