Bombay kan grubu ; Yeni bir kan grubu mu, önemi nedir ?

10.09.2018 10:38
Tüm kan gruplarına (A,B,AB ve 0) kan verebilirken, bunlardan kan alamayan Bombay kan grubu hakkında biraz bilgi sahibi olalım.Bombay kan grubu yeni bir kan grubu olarak değerlendirilebilir.
Bombay kan grubu ; Yeni bir kan grubu mu, önemi nedir ?
A

Tüm kan gruplarına (A,B,AB ve 0) kan verebilirken, bunlardan kan alamayan Bombay kan grubu hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Günümüzde kırmızı kan hücreleri yani eritrositlerin üzerindeki antijenlerin tipine göre ABO sisteminde 4 tip kan grubu vardır; A,B,AB ve 0.

Bununla beraber 0 aleli taşımadan da 0 grubuna sahip çocuğu olan 3 ailede 1952 yılında hindistanın Bombay kentinde Dr.Bhende ve arkadaşları Bombay kan grubunu tanımladılar. Bu kan grubunun en tipik özelliği eritrositlerde H antijeninin olmaması. H antijenleri ise A ve B antijenlerinin kaynağı olan yapıdır. Yani H antijeni yoksa, A antijenide olmaz ve dolayısıyla A grubu kanda olmaz kişide. 0 grubu kişilerde ise H antijeni olsa bile bu antijeni A veya B antijenine çeviren transferaz enzimi olmadığından bu kişiler antijensiz yani 0 grubu olurlar. Bombay grubu kişilerde ise antijenik mutasyon nedeniyle H antijeni oluşmaz.

Bombay kan grubu çoğunlukla günümüzde rastlantı ile anlaşılır ve çok az bulunur. Örneğin anne ve baba 0 kan grubu ise çocuklarının A veya B grubu olması beklenmez, oysa Bombay kan grubuna sahip anne veya baba ise çocuklarda bu iki gruptan biri görülebilir. Bu kan grubunda olanlar H,A ve B grubu antijenlere antikor oluşturduğundan A,B,AB veya 0 grubu kişilerden kan alamazlar,reaksiyon gelişir ve ölümle sonuçlanma ihtimali yüksektir. Yalnızca kendileri gibi Bombay kan grubu olanlardan kan alabilirler, bu da acil durumlarda çok sıkıntı yaratabilir.

Bu kan grubu dünya genelinde çok nadir görülür, örneğin 1 milyon nufuslu bir şehirde sadece 4 kişi bu kan grubundandır. Hindistanın Bombay kentinde ise ortalama her 7600 kişide bir Bombay kan grubu bulunur.

Akla neden bu şehirde çok sık görülür sorusu gelebilir. Hemen cevap vereyim, çünkü bombayda kast sistemi vardır yani kapalı bir toplumdur ve bu kapalı toplum arası akraba evlilikleri, kan bağı aynı olan kişilerin evlenmeleri çok sık görüldüğünden  bu antijenik mutasyon sık görülmektedir.

Absorbsiyon-elüsyon testleri, oluşan antikorların farklı ısılarda titre edilmeleri,anti-H antikorlarının inhibisyonu gibi tekniklerle tanısı konabilen Bombay kan grubu ülkemizde de nadirdir ama sıklığı tam bilinmemektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Mucize Meyve Karadutun Faydaları Nelerdir?
Karadut, yaz aylarında popülerliği artan ve özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden biridir
Yaz Aylarında Lazer Epiyasyon
Lazer epilasyon, vücudun belli bölgelerini kıl ve tüylerden arındırmak için, köklerinin yakıldığı bir operasyondur
Neden Bebekler Baş Parmaklarını Emerler?
Bebekler hayatlarının ilk iki senesinde parmaklarını ve etraflarında buldukları  birçok şeyi ağızlarına sokmaya çalışırlar
Yoğurt vücuttaki yağ depolarını eritir
Günlük yemek programda alınan yeterli miktarda kalsiyum, yağ depolarını eritir ve vücudun fazladan yağ üretimini azaltır
Bağlanan Tüpler Tekrar Açılır mı?
Tüp bağlatma işlemi, artık çocuk istemeyen çiftlerin başvurduğu kesin bir korunma yöntemidir
Çamaşır Suyu Kanserojen mi?
Çamaşır suyu, en sık kullanılan ve hijyenine en çok güvenilen temizlik ürünüdür
1 Yaşına Kadar Bebeğe Hangi Testler Yapılmalıdır?
Bebeklerin doğumundan 1 yaşına kadar geçen süreçte yapılması gereken testler vardır
Yemeği Üfleyerek Soğutmayın
Nefes vermek; vücutta işlevi bitmiş, karbondioksit bakımından yoğun olan havanın vücuttan atılmasıdır
Gebelikte Folik Asit Neden Önemlidir?
Folik asit B grubu vitaminlerden birisidir
Çikolatalı Süt Antremandan Sonra İyi Bir İçecektir
Antrenman sırasında terlemekle beraber vücuttan su atılır bu nedenle spor sırasında sıvı alınması çok önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com