Gebelikte Böceklerden Korunmak

17.05.2018 10:27
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, böcekler de meydana çıkmaya başlamıştır
Gebelikte Böceklerden Korunmak
A

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, böcekler de meydana çıkmaya başlamıştır. Böceklerin sadece varlığından değil, ısırmasından da korunmak gerekir. Bu böceklerden korunmak için kullanılan en etkili yöntem, böcek ilaçlarıdır. Ancak gebelik döneminde bu ilaçlar, anneye ve bebeğe zarar verebilir. Nasıl ki gebelikte her ilacı, her bitki çayını kullanamıyorsa, böcek ilaçları da aynı şekilde etkiler. 

Gebelikte evlere gelen böceklerden korunmak için en etkili yöntem, camlara ve kapılara uygulanan sinekliklerdir.  Bu sayede en azından evlerde korunma sağlanmış olur.

Ancak yaz aylarında piknik alanlarında, park ve bahçelerde dahi pek çok çeşit böcekler bulunmaktır. Özellikle gebelikte bazı böcek ısırıkları anne ve bebeğe ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple dışarı çıkacak olan anne adayları vücutlarını kapatacak kıyafetler tercih etmelidir. Özellikle uzun kollu, ayakları ve bacakları açıkta bırakmayacak uzunlukta pantolon, eşofman, ayakkabılar tercih edilmelidir. Terlik ve açık ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Yine de böceklerden korunamıyorsanız ve böcek ilacı kullanmak istiyorsanız içeriğine dikkat etmek gereklidir. Sinek kovucu spreylerin etkin maddesi pikaridin ve DEET olanlar tercih edilebilir. Ancak bunların derişimlerine dikkat edilmelidir. %10 oranını geçmemelidir içindeki bu maddelerin oranı. Güneş kremi de kullanmak istiyorsanız; öncelikle güneş kremi kullanılmalı ve böcek spreyi üst katmana sürülmelidir. Ancak bu spreyleri kullanırken en önemli husus; açık yaraları korumaktır. Spreyi kullanıp yayarken, açık yaralara ve cildin tahrişli bölgelerine temas ettirmemek gereklidir. Ayrıca kesinlikle kapalı ortamlarda gebeler bu spreyleri kullanmamalıdır. Sadece açık alana çıktıklarında dışarıda kullanmak suretiyle sıkmalı ve eve döndüğünde muhakkak duş alarak cildinden kalıntıları kurtarmalıdır. 

Kimyasal olan bu spreyleri kullanmak istemiyorsanız, bitkisel bazı yağlarda böceklerden cildinizi korur. Ancak unutulmamalıdır ki, bitkisel yağlar koruma bakımından daha az etkilidir. Bu yağlar büyük oranda; limon otu yağı veya sedir ağacı kaynaklı yağlardır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Psoriasis (Sedef Hastalığı) Nedir?
Özellikle diz ve direklerde görülen beyaz veya kırmızı renkte lekelenmeler ile karakterize edilen bir hastalıktır
Morarma ( Siyanoz) Nedir?
Hayatımızın ve canlılığımızın sürmesi için gerekli olan oksijen, akciğerlerimiz tarafından solunum faaliyeti ile atmosfer havasından alınarak kana verilmekte ve kan yoluyla tüm doku ve organlarımıza taşınmaktadır
Gebelik Şekeri Nedir?
Önceden bilinen bir şeker hastalığı olmayan kadınların gebelikte şekerlerinin yüksek saptanması durumudur
Çene Çıkığı ve Tedavisi Nedir?
Çene eklemi yaşanan bazı travmatik darbeler sonrası yerinden çıkabilir
Hematüri Nedir? Hematüri Hangi Durumlarda Olur?
İdrarda kan görülmesine hematüri denir
Havuz Keyfiniz İdrar Yolu Enfeksiyonu İle Kabusa Dönmesin!
Bunaltıcı sıcakların başlamasıyla birlikte havuz sezonu da açıldı
Sosyal Ağ Paylaşımı Sonrası Travmatik Stres Bozukluğu Nedir?
Son zamanların gelişen teknoloji beraberinde pek çok yeni hastalığı da getirdi
Tavşan Dudak Hastalığı
Halk arasında tavşan dudak olarak bilinen dudak yarığı doğum öncesi gelişen bir durumdur
Kadınlarda Migren ve Hormonların Arasındaki İlişki Nedir?
Kadınlarda migrenden oluşan baş ağrısı  hayatlarını  ergenlik ve menopoz dönemleri arasında etkiler
Buerger Hastalığı Nedir ?
Buerger hastalığı atar damalarda tıkanma oluşturan bir damar hastalığıdır
 Down Sendromu Nedir?
Down Sendromu;  insan vücudunu oluşturan hücrelerin çekirdekleri, kromozomlarla birbirlerine bağlanmış olan genlerden oluşmaktadır
Sakağı Hastalığı Nedir?
Sakağı hastalığı özellikle at, eşek, kedi veya köpek gibi hayvanlardan insana geçen mikrobik bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com