Hamile Kalan Biri Adet Görür Mü?

31.01.2019 07:09 | Güncelleme: 30.03.2019 01:28 | Yazar: İrem Yücel
Adet gördüm yine de hamile kalma olasılığım var mı? Hamile kalan bir kadın adet görebilir mi? Gibi sorular ziyaretçilerimiz tarafından bize sıkça yöneltiliyor. Hatta düzenli olarak üst üste adet görüp hala hamile olabileceği korkusu taşıyan kadınlar var. Tahlil.com olarak bu yazımızda bu sorulara genel bir cevap vermek istedik.
Hamile Kalan Biri Adet Görür Mü?
A

Öncelikle adet olduğu halde hamile kalma korkusu yaşayan kadınların ilk başvurduğu yerlerden birisi de internet. İnternette bu konuda birçok yanlış yazı ve bilgi kirliliği mevcuttur. Bu sebeple kafası karışan kişiler yoğun bir stres altına giriyor ve kafaları çok karışıyor.

Her kadın ergenlikten menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak bir tane spermle birleşmemiş yani döllenmemiş olan yumurtayı bir miktar kanla dışarı atar. Buna adet kanaması diyoruz. 28 günde bir görülen bu olaya da adet döngüsü denmektedir. Hamilelikte ise yumurta erkek üreme hücresi olan spermle birleşeceğinden atılma veya yeni bir yumurta hücresi üretmeye ihtiyaç yoktur.

Bu sebeple bilinmesi gerekir ki, adet gören bir kadının hamile kalma olasılığı yoktur, mümkün değildir. Bunun sebebine gelecek olursak hamilelik kadındaki yumurta hücresiyle erkeğin sperm hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. Hamileliğin oluşması için korunmasız ilişkiye girmek gerekir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için “Nasıl hamile kalınır? Hangi tür ilişkiler sonucu hamile kalınır?”  yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir cinsel birleşme veya spermle yumurtanın birleşmesi (döllenme) olmadığında ise kadın adet kanı ile birlikte o ay ürettiği yumurta hücresini dışarı atar. Bu da sperm ve yumurta birleşmesinin yani hamileliğin olmadığını gösterir.

Yine kadınların kafasını çok karıştıran, özellikle hamilelik korkusuna sebep olan bir diğer soru ise “Ya üstüne görme kanamasını adetle karıştırıyorsam?” veya “Adet oldum ama hamile kalmaktan korkuyorum, bu adet değil de üstüne görme kanaması olabilir mi?” Bu tarz sorular sitemize oldukça fazla soruluyor. Üstüne görme kanaması diğer adıyla yerleşme kanamasıdır. Spermle yumurta birleştikten sonra oluşan bebeğin ilk halinin rahme yerleşmesiyle görülen hafif bir kanamadır. Çoğu kez kadınlar tarafından adet kanamasıyla karıştırılır.

Adet kanaması üstüne görmeden farklı bir kanamadır. Üstüne görme konusuyla ilgili ayrıntılı yazımızı okuyup detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İlk İlişki Kasılmaları Nasıl Giderilir?
İlk defa cinsel ilişkiye girecek kişilerde, tedirginliğe bağlı olarak kasılmalar meydana gelebilir
Vajina Nakli Nasıl Yapılır?
Bazen hamilelik aşamasında bebek, anne karnında tam olarak gelişemez ve bazı sıkıntılar meydana gelir
Nemfomani Nedir?
Nemfomani; bayanlarda görülen cinsel doyumsuzluk hastalığıdır
Penis Kırılması Nedir? Nasıl Olur?
Penis kırılması erkeklerde istenmeyen bir sağlık sorunudur
Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?
Cinsel isteksizlik; özellikle kadınlarda görülen, bazen fizyolojik, bazen psikolojik bir rahatsızlıktır
Sperm kalitesini Olumsuz Etkileyen Sebepler Nelerdir?
Spermlerin dölleme görevlerini yerine getirebilmesi için sayılarının, hareketlerinin, hücre yapısının normal düzeyde olması gerekir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com