Hepatit B Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

08.05.2019 12:00 | Güncelleme: 18.03.2020 01:30 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalemizde Hepatit B türlerini, ve bu türlere ait genel sonuç yorumlamaları grafikler ve tablolar halinde görebilirsiniz. Grafikler ve tabloların yanı sıra Hepatit B'nin ne olduğuna dair detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.
Hepatit B Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?
A

Hepatit B kan testlerini anlamaya çalışmak kafa karıştırıcı olabilir. Doktorunuzla konuşmanız, test sonuçlarınızı anlama ve hepatit B hastalığınızın ne durumda olduğunu görmeniz için önemlidir. Enfeksiyon kaptınız mı? Korundunuz mu? Ya da kapma riskiniz var mı? Hepatit B Kan Testleri Paneli 3 testi içerir ve durumunuzu doğrulamak için üç sonucu da bilmeniz gerekir.

Aşağıda, test sonuçlarının en yaygın açıklamasına sahip bir grafik bulunmaktadır, ancak olağandışı test sonuçları ortaya çıkabilir. Bu grafiğin tıbbi tavsiye olarak tasarlanmadığını lütfen unutmayın, bu nedenle tam bir açıklama için doktorunuzla konuştuğunuzdan ve test sonuçlarınızın basılı bir kopyasını aldığınızdan emin olun. Bazı durumlarda, hasta daha fazla değerlendirme için bir karaciğer uzmanına yönlendirilebilir.

 

Hepatit B Kan Testlerinin Yorumlanması Hakkında Detaylı Bilgi

Akut hepatit B enfeksiyonu nispeten uzun bir kuluçka dönemi izler - 60 ila 150 gün arasında ortalama 90 gün. Bununla birlikte, bir kişinin hepatit B virüsünden kurtulması altı aya kadar sürebilir. Bir hepatit B kan testinin, kişinin akut bir enfeksiyondan kurtulduğunu veya kronik olarak enfekte olup olmadığını göstermesi altı ay kadar sürebilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) gelen aşağıdaki grafik, ilk maruz kalmadan iyileşmeye kadar akut hepatit B enfeksiyonunun tipik seyrini göstermektedir.Kaynak: ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri

CDC'ye göre, bir hepatit B kan testi sonucu (veya serolojik belirteç), enfeksiyonun yeni bir akut enfeksiyon veya kronik bir enfeksiyon olmasına bağlı olarak değişir.

  • HBsAg (hepatit B yüzey antijeni), yeni bir akut enfeksiyonda ortaya çıkan ilk serolojik belirteçtir, hepatit B virüsüne(HBV) maruz kaldıktan yaklaşık 1 hafta kadar erken ve 9 hafta kadar geç olmakla birlikte ortalama 1 ay sonra tespit edilebilir.  

HBsAg, HBV DNA ile birlikte bir süre içinde tespit edilebilir, ancak yaklaşık %50'si semptomlardan 7 hafta sonra HBsAg ve HBV DNA testleri negatif sonuç verir.

- Kendiliğinden bir enfeksiyondan kurtulan herkes, semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık 15 hafta sonra HBV DNA testi negatif sonuç verecektir.

  • Anti-HBs veya HBsAb (hepatit B yüzey antikoru) - bu, virüsten kurtulabilen ve kronik bir enfeksiyondan kaçınabilen kişilerde HBsAg'ın ortadan kalkmasından sonra bir kan testinde saptanabilir hale gelir. Yeni bir akut enfeksiyonun ardından anti-HB'lerin varlığı genellikle iyileşmeyi gösterir ve daha sonra bir kişi hepatit B ile yeniden enfeksiyondan korunur (veya "bağışık kazanır").
  • Anti-HBc veya HBcAb (hepatit B çekirdek antikoru) - bu kan testi geçmiş HBV enfeksiyonunun bir belirteci olarak süresiz olarak pozitif kalır.
  • HBeAg (hepatit B e-antijen) yeni bir akut enfeksiyonu olan hastalarda genellikle tespit edilebilir; HBeAg varlığı, daha yüksek HBV DNA seviyeleri ile ilişkilidir, bu nedenle bulaşıcılık artmıştır.
  • IgM anti-HBc - pozitif bir kan testi sonucu, kişinin yeni bir akut hepatit B enfeksiyonu geçirdiğini gösterir. IgM anti-HBc genellikle semptomlar ortaya çıktığında tespit edilebilir ve 6 - 9 ay içinde alt saptanabilir seviyelere düşer. Not: Kronik bir HBV enfeksiyonunu akut bir alevlenme (veya karaciğer parlaması) ayrıca bir anti-HBc IgM test sonucuna neden olabilir. Bu nedenle 6 ay sonra takip testi gereklidir.
  • IgG anti-HBc - bu kan testi geçmiş HBV enfeksiyonunun bir belirteci olarak süresiz olarak pozitif kalır.

Kaynak: http://www.hepb.org/prevention-and-diagnosis/diagnosis/understanding-your-test-results/  

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vajinal Akıntısı Olan Kadınlar Tahlil İçin Ne Zaman Doktora başvurmalı?
Kadınlarda, birden ortaya çıkmış, beraberinde kötü koku, kaşıntı getiren, rengi kahverengi ya da sarı olan akıntılar görüldüğünde ya da ilişki sonrasında kanamalar…
Hamilelikte Amniyosentez ve Bilinmesi Gerekenler
Hamilelik sürecinde doktorun gerek görmesi durumunda amniyosentez yöntemi ile bebeği anne karnında çepeçevre sararak dış tehlikelerden koruyan amniyon sıvısından örnek…
Kanserde Erken Tanı Nedir?
Erken tanı; özellikle kanserlerde çok önemlidir.
Anti SCL 70 Testi Nedir? Anti SCL 70 Pozitifliği Ne Zaman Olur?
SCL 70 testi, bağ dokusu hastalıkları ve skleroderma tanısında kullanılan bir oto antikor testidir.
Hamilelikte Yapılan Üçlü Tarama Testi
Üçlü tarama testi ile henüz anne karnında olan bebekte olabilecek 3 hastalık hakkında fikir sahibi olunabilir.
Kan Testi Nedir? Kan Testi Çeşitleri Nelerdir?
Kan testi birçok hastalığın tanısında gerek tanı koymak gerekse tanıya yardımcı koymak amacıyla doktorlar tarafından istenen tıbbi tahlillere verilen genel isimdir. Doktorlar hastalardan şüphelendikleri…
Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?
Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur.Biyokimya kan tahlili parametrelerini birlikte inceleyelim.
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.İdrar kültürünün nasıl verileceği konusunda aşağıdaki…
24 Saatlik İdrar Örneklerinin Toplama Yöntemi ve Örnek Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doktorlar bazı durumlarda hastalarından 24 saatlik idrar örneklerini toplayıp tahlil için biriktirmelerini ister. Bu işlem öncesi, hastaneden, laboratuvardan veya eczaneden toplama kaplarını…
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.Kanda trombosit düşüklüğü ise normal bir durum olmayıp trombositopeni olarak bilinir.
EMG (Elektromiyografi) Ne Anlama Gelir?
Dış dünyadan gelen sinirsel uyarıların vücut tarafından doğru bir şekilde alınıp alınmadığını, gerekli yerlere iletilip iletilmediğini inceleyen yöntemdir.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol…
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com