HIV RNA ( HIV PCR) Testi Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

21.02.2017 09:00 | Güncelleme: 01.04.2019 12:37
HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction)  ( Polimeraz zincirleme tepkimesi)  testidir. HIV RNA testi HIV enfeksiyonu tanısında erken sonuç veren önemli bir tahlildir. Peki HIV RNA (HIV PCR) testi ilişki sonrası ne zaman yapılmalıdır.Aşağıdaki yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.
HIV RNA ( HIV PCR) Testi Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?
A

HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction)  ( Polimeraz zincirleme tepkimesi)  testidir. Alanında uzmanlaşmış Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
En erken HIV enfeksiyonu tanısı koyduran sağlıklı bir  tahlil yöntemidir.  
Bu çok duyarlı test, diğer testlerden farklı olarak HIV virüsünü direkt olarak araştırmaktadır.Antikor veya antijen araştırması yapmamaktadır.
HIV RNA testi ile HIV  virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve varsa eğer virusun RNA ları  ölçülecek ve saptanılacak seviyelere  getirilir.
HIV  enfeksiyonunun bulaşmasından sonra  ortalama  9 ile 11 gün arasında  virusun RNA ları kanda saptanabilmektedir.
Şüpheli ilişkiden sonraki 28. günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak bu metot diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir. 
PCR testi konusunda deneyimli laboratuvar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

meyas | 31.07.2018 12:57

Merhaba,nnŞüpheli pozitif çıkınca Combo P24 sonucum Wester Blot yaptırdılar bananHIV RNA, Kantitatif3 Sonuç: 147819 Referans Değeri : NegatifnHIV RNA, Kantitatif Genom Sayısı : 66519 Referans Değeri : Negatifn nSonuca göre bir sıkıntım yoktur diyebilir miyim ?nBaşka test yaptırmama gerek var mıdır acaba ?nTeşekkürler.

Tahlil.Com |

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..
 

 

ugur.gezgen65 | 14.11.2015 12:04

Merhaba şüpheli temastan 5 ay sonra hiv rna testi yaptırdım sonuç negatif şimdi 650.gundeyim ve p24 antijen antikor yaptirdim sonuç negatif artık test yaptirmama gerek varmi kafamdan tamamen sile bilirmiyim teşekkürler

Tahlil.Com | 14.11.2015 05:10

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

Boğaz Kültürü Tahlili Nedir?
Boğaz kültürü Mikrobiyoloji laboratuvarlarında yapılan bir tahlildir. Boğaz kültürü tahlili ile boğazda ve bademciklerde enfeksiyon etkeni olan A Grubu Beta Hemolitik Streptokok…
CMV IgG Avidite Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Nasıl Yorumlanır?
CMV  avidite testi önceden CMV virüsünden kaynaklanan enfeksiyonunun geçirilme süresi hakkında tahlili isteyen doktora önemli bilgiler vermektedir.
HbsAg Testi (Hepatit B surface antigen) Nedir?
HBS AG testi, akut veya kronik Hepatit B enfeksiyonlarının tanısında ve takibinde doktorlarca istenen son derece öenmli bir testtir.Günümüzde Mikrobiyoloji laboratuvarlarında ELİSA…
Glukoz (Açlık Kan Şekeri) Normal Değeri
Glukoz yani açlık kan şekeri en sık yapılan tahlillerden biridir. Kanda glukoz testi özellikle şeker hastalığı (Diabetes Mellitus) şüphesinde sıklıkla istenen bir tahlildir.Gebelik takibinde…
Bilirübin Yüksekliği Nedir ? Hangi Durumlarda Bilirübin Yüksekliği Olur?
Kan tahlilinde bilirübin yüksekliği normalin dışında bir durumdur. Bilirübin yüksekliğinin sebebi farklı nedenlere bağlı olabilir.Bilirübin alyuvar olarak da bildiğimiz eritrositlerin…
H.Pylori nefes testi (Urea breath test )
H. pylori nefes testi İngilizce'de urea breath test olarak adlandırılmaktadır. Helicobacter pylori bakterisi mide ve duodenumda yerleşip enfeksiyon yapan Gram Negatif bir bakteridir. H. pylori nefes testi…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com