Peptik Ülser Nedir? Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?

26.08.2017 10:46
Peptik ülser, mide veya duodenum iç yüzeyinde genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin  neden olduğu mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan bir yaradır
Peptik Ülser Nedir? Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?
A

Peptik ülser, mide veya duodenum iç yüzeyinde genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin  neden olduğu mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan bir yaradır.
Mide,besinleri parçalayıp sindirme amacıyla  hidroklorik asit ve pepsin gibi enzimler salgılar. Mideyi dıştan gelecek asite karşı koriyon mukus niteliğinde sümüksü bir katman vardır. Ayrıca midedeki kasların kasılması ve iltihaplanma reaksiyonunda rol oynayan hormona benzer prostaglandinler de midenin  iç yüzeyinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak bu savunma sistemleri fonksiyonlarını yeterli yapamaz ve  asit ve pepsin iç yüzeyi aşındırırsa ülser denilen  yaralar meydana gelir.

Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen peptik ülser belirli aralıklarla hissedilen, yemek yedikten birkaç saat sonra veya geceleri ortaya çıkabilen, yiyeceklerle ve/veya antiasitlerle geçebilen ya da hafifleyen  orta şiddette karın ağrısıdır.
Yanma tarzında da hissedilebilir. Ayrıca kilo kaybı, karında şişkinlik,gaz, bulantı ve kusma da görülen belirtiler arasındadır.
Tedavi edilmeyen veya ileri ülser vakalarında daha şiddetli belirtiler görülebilir.Bunlar da aşağıda belirtilmiştir.
Ani ve  sürekli mide ağrısı, midede kanamaya bağlı  kanlı veya siyah renkli dışkı, kanlı veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi belirtiler de görülebilir.
Bu durumda mutlak suretle tıbbi tedavi gerekmektedir.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Çocuklarda İdiopatik ve Doğuştan ( konjenital) Skolyoz Nasıl Anlaşılır?
Çocuklarda en çok görünen skolyoz türü idiopatik skolyoz.  Tabii çocuk derken 9, ile 14 yaş grubunu kastediyoruz. Bir diğer skolyoz çeşidimiz de konjenital skolyoz. Eğer bu skolyoz 3. İle 5 yaş arası…
Omurga Tümörü-Metastaz
En sık görülen omurga tümörü metastazlardır.  Omurga metastazı nedir? Vücudun herhangi bir yerinde başlayan kanser kan yolu ile gelerek omurgaya yerleşir. Buna omurga metastazı denir. Kanser hücresi omurgada…
Gıda Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?
Gıda zehirlenmesi;tüketilen besinlerin yeterince hijyen olarak hazırlanmaması veya uzun süre beklemesi neticesinde, yiyen kişiye ciddi zararlar vermesidir
Vücudumuzda İltihabi Durumlar Hakkında Genel Bilgiler
İltihap; vücudun savunma mekanizmasıdır
Mitomani: Kendi Yalanına İnanma Hastalığı
Mitomani; kendi yalanına bir süre sonra kişinin kendinin de inanmaya başlaması ve ona göre yaşamasıdır
Gece Terlemesinin Sebepleri Nelerdir?
Uykudayken terleme çoğu zaman önemsenmeyecek bir durumdur
Artrit Ağrılarından Kurtulmak İçin Pilates Yapın
Artrit; yüzlerce, romatizma, eklem ağrısı, sertlik hastalıklarını içerir
Yaz Sıcaklarında Varislere Dikkat
Çok sıcak geçen yaz ayları pek çok hastalık bakımından riskler oluşturmaktadır. Bu risklerin başında damar kaynaklı hastalıklar gelir.
Akıllı Lens Nedir? Nasıl Uygulanır?
Akıllı lens, bir halk seslendirmesidir. Tedavinin asıl adı ise; trifokal lenstir. Trifokal lens; çok odaklı lenstir. Hem yakını, hem uzağı gösterebilen, orta mesafede iyi bir görüş sunabilen lenslerdir.
Ortodontik Diş Tedavisi Nedir?
Bazı insanlarda herhangi bir nedenden dolayı dişleri düzensizdir ve buda çirkin bir görüntü yaratır
Neden tırnak rengi sıyahlaşır?
Tırnak ağır bir darbe veya basınc altında kalırsa damarların yırtılması nedeniyle tırnağın altına kan toplanır buda tırnakta siya, kırmızı veya kahverengi görüntü oluşturur ve tırnak bir süre sonra tamamen…
Marfan Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Marfan sendromu kalıtsal bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com