16 yıllık diabet hastasıyım. Benim tahlillerimde TSH 6.79 çıktı.?

Merhaba 16 yıllık diabet hastasıyım. Benim tahlillerimde TSH 6.79 çıktı. HbA1c sonucum 6.27.Ayrıca insülin 0.301 çıktı.Pankreasım hiç insülin salgılıyor mu onu merak ediyorum. Ve dr.um troid için ilaç verdi. Bunu hep kullanmam mı gerekecek öğrenebilir miyim?

Tahlil.com Cevabı :  Öncelikle HbA1c düzeyinin 6.27 olması çok iyi buna sevindim. Sende Tip 1 diyabet olduğu için, Haşimoto tiroidit olma ihtimalin de yüksekti. Sonuçta her ikisi de otoimmün bir hastalık. Yani bağışıklık sistemin bir organına veya dokuna ait bir maddeyi yabancı görüp onu yok etmeye başlıyor. Sonuçta pankreas veya tiroid yeterli hırmon üretmemeye başlıyor. Mecburen dışardan almak zorunda kalıyorsun. İnsülin düzeyin çok düşük elbette. 16 yıllık bir Tip 1 diyabette sağlam doku kalmaz zaten. Bu nedenle pankreasın hiç insülin salgılamıyor. Tiroid ilacını da devamlı kullanman gerekecek büyük bir ihtimalle. Hatta genelde ilerleyen zamanla ilaç ihtiyacın daha da artacaktır. Sevgiler