Ferritin değeri referans altındaydı

TAHLİLİMİN YORUMLANMASINI VARSA BİR HASTALIĞIM TARAFIMA BİLDİRİLMESİNİ ALACAĞIM İLAÇLAR VARSA TARAFIMA BİLDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUM Bundan önceki tahlilimi yapan doktor bey ailemde kanserden ölen olup olmadığını sormuştu amcam kan kanserinden babamda akciğer kanserinden vefat etti ayrıca yaklaşık 8-9 süreyle ferritin değeri referans altındaydı bu tahlilde yükselmiş

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sonuçlarınızı inceledim.Öncelikle gönderdiğiniz tahlil sonuçlarının hiç biri direkt kanser ile ilgili değil yani kanser yönünden riskli olduğunuza dair bir tahlil sonucu yok.

Normal olmayan tahlil sonuçlarınızı sırasıyla yorumluyorum:

1. Total kolesterol ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol değerleriniz yüksek. Özellikle LDL kolesterol yüksekliği kalp ve damar hastalıkları yönünden risk altında olunabileceği yönünde bilgi verir. LDL kolesterol değerinin 138 çıkmış bunun
100' ün altında olması gerekiyor tahlil sonucunuzda belirtilen referans değerine göre.Buna paralel olarak da 200 ün altında olması gerelken kolesterol değeri de 207 çıkmış.  Düzenli spor yapmak, varsa fazla kilolarınızı verip dengeli beslenmek ve hayvansal yağ tüketimini azaltmak  bu değerleri düşürebilir.

2.CRP değeriniz 8.6 çıkmış. Açıkçası çok kayda değer bir yükseklik değil. Basit bir enfeksiyon bile bu değeri bu kadar yükseltebilir. CRP değeri 10 'un üstünde olursa bizim için daha anlamlıdır.

3. Ferritin değeriniz de alt sınıra yakın.Yükilişki ebile hala bu değeri düşük kabul etmeliyiz. Normalde 22 ile 320 arasında olması gereken ferritin değeri 24.4 çıkmış. Ferritin vücudumuzda bulunan demiri depolayan proteindir. Düşük ferritin düzeyi genellikle demir eksikliğinin ilk belirtisidir. Düşük çıkması vücudumuzda demir depolarının boşaldığı anlamına gelir. Sizde de olduğu gibi, bir kişide serum demiri normal olabilir ama ferritinin düşük olması kişide demir eksikliğinin göstergesidir.
Ferritin değerinizin ideal olarak en az 70- 80  ng/mL arasında olmasını önerilmektedir.Bu yönde doktrounuz demir eksikliği yönünden bir demir hapı tedavisi başlayabilir.Ayrıca sakadad ( karaciğer-dalak gibi), kırmızı et, pekmez, kuru üzüm gbi gıdalar da demir değerlerinizi yükselyebilir. Ancak demir eksikliği vücutta kan kayıpları sonrası da olabilir. Bu nedenle eğer 40 lı yaşların üstündeyseniz kolonoskopi ve endoskopi gibi bazı tahlillerle gastrointestinal sistemde kan kaybına yol açabilecek hastalıkların araştırılması gerekebilir. Doktorunuz bu yönde gerek duyarsa ilave tahliller de isteyebilir. Bu yönde bir dahiliye uzmanına danışmanızda yarar var.

4. Son olarak D vitamini değeriniz düşük çıkmış.D vitamini Total ( 25 OH) 18.9 çıkmış. Biz bu değerin en az 30 olmasını bekleriz. Hazır havalar ısınmışken bol bol güneşlenin, güneş doğal D vitamini kaynağıdır. Ayrıca doktorunuz da D vitamini içeren ilaç tedavisine başlamalıdır.

Sonuç olarak gerek D vitamini düşüklüğü, gerekse demir eksikliği yönünden bir tedavi almanız uygun gözükmektedir.Bu ilaçlar reçeteye tabii olduğundan bu ilaçlar için doktorunuz size reçete yazmalıdır.

Bunlar dışında diğer kan testlerinizde kayda değer bir sorun görülmüyor. Sağlıklı günler dilerim.