HIV testi sonucu ve pencere dönemi

Selam hocam yaptırdıgım testler şöyle: VDRL_RPRSonuc.NegatifReferans degeri .negatifAnti HIV (Kemiluminesans veya benzeri)Sonuc 0,16Sonuc birimi S/COReferans degeri [birden fazla]HCV (Kemoluminesans veya benzeriSonuc 0,34Sonuc birimi S/COReferans degeri [birden fazla]HBsAg (Kemoluminesans veya benzeri)Sonuc 0,27SONUC BİRİMİ İNDEX (S/C)Referans degeri [BİRDEN FAZLA]Anti HBs (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri)Sonuc 17,04Sonuc birimi mIU/mLReferans degeri [birden fazlaSonuclar nasıl ?2. Sorum ben bu testi süpheli iliskiden 8 yıl sonra yaptırdım kızılayın bi yasısında sesiz pencere döneminde hiv veya diger hastalıklar saptanamaz diyor yani bu testleri aradan 8 yıl gecmesi antıkorların kaybolmasına ve testin dorulunu etkilermi3. Test olmadan önce kızılaya kan vermek veya vicutan kan eksilmesi gırip olmak ve antıbiyotik kullanımı testin doğrulunu etkiler mi?4. 20 gün önce ilk kez kızılaya kan verdim onların yapmıs oldugu tertler ile benim yaptırmıs oldum testlerin sonucu aynı mıdır?

Tahlil.com Cevabı :

Tahlil sonuçlarınızı değerlendirdim. Anti HIV, HCV, HBsAg testleriniz negatif yani bir enfeksiyon bulgusu yok. Tek pozitif çıkan ise Anti HBs testi, bu da bir enfeksiyonu göstermez aksine Hepatit B ye karşı sizde koruyucu antikor olduğunu gösterir.
Gelelin ikinci sorunuza, HIV testinde eğer pozitiflik varsa değil 8 yıl hayat boyunca antikor kaybolmaz. Sizin de HIV  testlerinizin negatif olması öncesinde hiç bir şekilde bu enfeksiyona yakalanmadığınızı gösterir. Pencere dönemi de ancak vücut HIV enfeksiyonu ile karşılaşıldığında söz konusudur. Siz de asla pencere dönemi olmamış zira asla HIV enfeksiyonuna yakalanmamışsınız ve bu nedenle de testleriniz hep negatif çıkmış.Yani aradan süre geçmesi testin doğruluğunu etkilemez.

3. sorunuzun cevabı da net.Test olmadan önce kızılaya kan vermek veya vücuttan kan eksilmesi grip olmak ve antıbiyotik kullanımı testin doğruluğunu etkilemez.
Gelelim 4. sorunuza, 20 gün önce ilk kez kızılaya kan verdim onların yapmıs oldugu testler ile benim yaptırmıs oldum testlerin sonucu aynı mıdır? Test sonuçları yapılan merkeze göre değişmez, negatif sonuçlar yine negatif pozitif sonuçlar da yine pozitif çıkar. Sonuçlar aynı çıkacaktır.

Sonuç olarak hiçbir enfeksiyonunuz yok, lütfen konuyu kapatıp hayatın tadını çıkarın.