HPV ve Moloskum Hiv Testini Etkiler mi?

Merhaba kolay gelsin 6 ay önce şüpheli bir ilişkim oldu daha sonrasında ben de moloskum çıktı daha önceden de anti HIV ve combo testleri verdim negatif daha sonrasında son 15 gündür ağzımda pamukçuk ve bacak ve kollarda yanma var test vermeme gerek var mı moloskum ve hpv anti HIV testini etkiler mı?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle sizi moloskum olarak ifade ettiğiniz Molluscum contagiosum enfeksiyonu hakkında bilgilendirelim.
Molluscum contagiosum  ortasında bir çukur bulunan, küçük, kabarık pembe lezyonlarla sonuçlanan viral bir cilt enfeksiyonudur.Bu teşhisin size bir doktor olarak koyulduğunu varsayarak buradan ilerleyelim zira her döküntü bu hastalığı göstermeyebilir.
Enfeksiyona molluscum contagiosum virüsü adı verilen bir  virüs neden olur. Virüs, cinsel aktivite de dahil olmak üzere doğrudan temasla ya da havlu gibi bulaşmış cisimler ile yayılır.Başta karın, bacaklar, kollar, boyun, genital bölge ve yüz olmak üzere cildin herhangi bir bölgesi etkilenebilir. Gelelim molloscum ile HIV enfeksiyonu arasındaki ilişkiye. Molluscum contagiosum lezyonları AIDS hastalarının %10-20'sinde görülür. Ancak daha önceden de belirttiğim gibi size bu hastalığın uzman bir doktorca tanısının konulmuş olması gerekir. Molluscum contagiosum genellikle tıbbi öykü ve fizik muayeneye ile teşhis edilir.Kesin tanı için de  cilt biyopsisi gerekecektir. Ayrıca bir şüphe varsa, enfeksiyonlu bölgeden deri kazıntıları alıp bunları mikroskop altında inceleyipte tanı koyabilirler.
Bu bilgilendirmeden sonra sorunuzu cevaplayayım.Moloskum olması sizde HIV pozitiflik oldupu anlamına gelmez.Molloscum virüsü HIV virüsünden tamamen farklı bir virüs olup HIV test sonuçlarını da etkilemez. Benzer şekilde HPV virüsü de HIV virüsünden tamamen farklı bir virüs olup HIV virüsü ile tek ortak noktası her ikisinin de cinsel yolla bulaşabileceğidir. Ancak HPV virüsü de HIV test sonucunu etkilemez. Benzer şekilde son 15 gündür ağzınızda pamukçuk ve bacak ve kollarda yanma şikayetleri de sizde HIV virüsü olduğuna dair bir bilgi veya şüphe vermez.
HIV enfeksiyonunda temel tanı bu virüsün kanınızda pozitif olmasıdır. Daha önceden Anti HIV ve combo testlerinizin negatif olması enfeksiyon olmadığı konusunda net bilgi veriyor. Ancak kafanızdan HIV şüphesini atamıyorsanız ilişkiden bu yana 6 ay geçtiğini bildiğimize göre son 1 kere daha Anti HIV testi verebilirsiniz. Bu test de negatif çıkarsa HIV endişenizi kafanızdan tümüyle atabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.