İdrarda gebelik testi sabah mı akşam mı yapılmalı? Hamilelik var mı?

Merhaba iyi çalışmalar dilerim. Kız arkadaşım en son 07.03 tarihinde regl oldu ve biz 23.03 tarihinde ilişki yaşadık ve ertesi gün hapı almadık içeriye boşalma olmadığını düşünüyorum fakat hâlâ daha regl olmadı ve 1 hafta kadar da gecikme oldu yaklaşık 15 gün önce başladı karın ağrısı ve 3 defa oldu aralarında üçer gün arayla fakat bir kaç gündür ağrımıyor korktuğumuz için 15.04.2024 tarihinde saat 22.00 da idrarda gebelik testi yaptık erken gebelik değil ama normal gebelik testi ve tek çizgi çıktı Sorum şu1- Test için gerekli süre yeterli mi gebelik olsaydı çıkarmıydı ya da erken mi yaptık testi beklemelimiydik bir kaç gün daha 2-Bir diğer sorum ise gece test yapmamız yanıltır mı günün ilk idrarınla mı yapmalıydık sabah tekrarlayalım mı?Notlar:1- 07.03 tarihinde regl olduğunda grip olmuştu ve 1 hafta kadar grip hapları kullandı antibiyotik ağrı kesici vs2- 7-10 gün aralığında vitamin hapı kullanıyor genel her vitaminden olan hap3- son 3 ayın adet döngüsü 07.03.202402.02.202403.01.2024Yaklaşıl olarak 33 gün sanırım internetten yazdığımda regl döngüsü 33 yazmıştı siz daha iyi bilirsiniz

Tahlil.com Cevabı :

Merhablar durumunuzu anladım. Sırayla sorularınızı cevaplıyorum.

1-Gebelik testi için gerekli süre yeterli mi gebelik olsaydı çıkarmıydı ya da erken mi yaptık testi beklemelimiydik bir kaç gün daha?

Gebelik testini gayet uygun bir zamanda yapmışsınız. Burada temel kriter beklenen adet tarihinde gecikme olmasıdır siz de gecikme sonrası testi uygulamışsınız.

2-Bir diğer sorum ise gece test yapmamız yanıltır mı günün ilk idrarınla mı yapmalıydık sabah tekrarlayalım mı

Ancak genel bir bilgi vereyim size, gebelik testini gece  22.00 da yapmışsınız. Biz kadın doğum doktorları ideal olarak bunun sabah ilk idrarla yapılmasını öneririz. Özellikle sabahları gelen ilk idrar ile gebeliği test etmek daha doğrudur. Sabah esti yapılması gece boyunca idrar içinde hCG hormonu biriktiği için daha doğru bir sonuç verir. Ancak yine de testin doğru sonuç verdiğini düşünmeliyiz.Ancak bir kaç gün daha adet gecikmesi devam ederde arkadaşınızın bir de sabah ilk idrarla testi tekrar edebilirsiniz.

Kullandığı ilaçlar (grip ilacı, antibiyotik, vitamin gibi) adet döngüsüne direkt olarak etki etmez ancak gebelik endişesi nedeniyle eğer bir strese girmiş ise arkadaşınız bu stres adetinde gecikmeye ol açabilir.

Önceki adet döngülerinden çok şu anda gebelik ihtimali yönünden güncel adet döngüsü önemli bizim için belirttiğim gibi testi uygun süreçte yapmışsınız ancak sabah ilk idrar olsa daha tercih ederdik ancak yeni  ve sabah verilecek test için de en az 2-3 gün daha bekleyin bu süreçte adet olmaz ise testi tekrar edebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.