1 aydır regl olmuyorum, regl görmek için ne yapmalıyım?

En son 16 şubat tarihinde korunmasız bir ilişki yaşadım ve üstüne 29 şubat tarihinde regl oldum be 4 mart tarihinde bitti. bu ay yani 29 martta regl olmam gerekinken. fakat şuan 8 nisan ve henüz regl olmadım 10 gün gecti. gecen hafta sınavlarım vardı acaba stresten dolayı mı. ama hiç bu kadar gecikmemişti maximum 5 gün gecikmişti sizce hamile miyim . Henüz test yaptırmadım , regl olmak için ne yapabilirim?

Tahlil.com Cevabı :

Belirtiğiniz ilişki tarihi( 16 Şubat)  ve ardından 29 Şubat tarihinde adet görmüş olmanız 16 Şubat tarihli ilişkiye bağlı olarak hamilelik şansının sıfırlandığını gösterir. Eğer son adetinizi gördüğünüz 29 Şubat tarihinden sonra bir başka korunmasız ilişkiniz olduysa yeni bir hamilelik ihtimali ortaya çıkar ancak siz başka bir ilişkiden söz etmiyorsunuz.
Sonuç olarak 16 Şubat tarihindeki ilişki nedeniyle hamilelik ihtimali kesinlikle yok. Adet gecikmenizin sebebi stresle ilişki olabilir. Özellikle sınav dönemi ve/veya hamilelik endişesi gibi stresinizi arttıran durumlar beklenen adet tarihinde gecikmeye sebep olabilir. Tabii hormonal dengesizlikleriniz ( polikistik over sendromu gibi) de adet gecikmesine yol açabilir. Bunun anlaşılması içinde kadınlık hormonlarınıza bakılmalıdır.
Şu aşamada kafanızdaki hamilelik endişenizi tamamıyla atın. Haytın tadını çıkarıni stresten uzaklaşın. Bu davranış değişikliği strese bağlı bir gecikmenin önüne geçebilir. Doktorunuza danışmadan adet söktürücü bir ilaç kullanmayın. Bayram tatili bitene kadar beklenen adetinizi görmezseniz bayram sonrası bir kadın doğum doktoruna başvurun. Size adet gecikmeniz sebebiyle bir tedavi ve tahliller planlayabilir.
Hamile değilsiniz o konuda da endişe etmeyiz.

Sağlıklı günler dilerim.