Bileteral Servikal Lenf Nodülü ve Boyun Ultrasonu

Merhaba Doktor Bey,Annemin yaklaşık 4-5 ay öncesinde boynunun sağ kısmında ağrılı nohut büyüklüğünde bir şişlik çıktı. Sonrasında ultrason çekildi ve benign natürde lenf nodülü dendi, ancak üç ayda bir kontrol için gitmesi söylendi. Bugün de ikinci ultrasonu çekildi. Ekte iletiyorum. Doktorlar bu konu hakkında çok yorum yapmadı ben de merak ettim. Bu lenf nodülü neden çıkmış neden oluşmuş olabilir? Bir kanser başlangıcı ya da başka bir bölümde olan bir kanserin lenflere metastaz yapması olabilir mi? Son çekilen ultrasonda yağlı hilusları seçilen olarak belirtilmiş bu ne demektir? Ve ayrıca kortikal kalınlıkları artmış oval formda multipl lenf nodü izlenmiştir olarak belirtilmiş. Bunlar ne anlama gelir? Endişelenip başka bir hastaneye daha gözükmeli miyiz acaba?Bu belirtilen lenf nodülleri neden oluşur ve neden takip gerektirir? Kansere dönüşme olasığı nedir?Bu arada son iki haftadır sağ kolu da aralıksız ağrıyor. Bununla bir bağlantısı olabilir mi? Çok teşekkür ederim ?

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, boyun ultrason sonucunuzu inceledim. Korkulacak bir şey yok. 1 cm'in altında olan lenf nodlarında korkmamızı gerektiren bir durum bulunmuyor. Raporunuzda da özellikle 1 cm'in altında oldukları belirtilmiş.Sonuç olarak bu rapora göre bir kanser, metastaz veya başlangıcı düşünülemez.

Boyunda lenf nodlarının en sık nedeni baş boyun bölgesindeki enfeksiyonlardır. Boğaz enfeksiyonu olarak bilinen faranjit, bademcik iltihabı ve diş enfeksiyonları sonrası bunlar ortaya çıkabilir.
Son ultrason raporunda belirtilen yağlı hilusları seçilen ve kortikal kalınlıkları artmış oval formda multipl lenf nodü ibaresi de kanser veya kötü bir hastalık göstergesi değil.
Sonuç olarak doktorunuzun önerisine göre 3 veya 6 aylık aralıklarla ultrason takiplerine devem edilmesi uygun görülüyor.  Endişelenmenize gerektiren bir durum yok. Ancak dilerseniz başka bir hastaneye daha gözükebilirsiniz bu sizin iradenizde bir durum. Şu aşamada 1 cm'yi geçmedikçe kansere dönüşme olasılığını aklınıza getirmeyin lütfen.
Annenizde  iki haftadır sağ kol ağrısını da bu lenf nodlarıyla örtüştürmek şu aşamda doğru değil. Kol ağrısı sebebiyle fizik tedavi ve /veya optopedi bölümlerine baş vurabilirsiniz.

Annenize ve size sağlıklı günler dilerim.