Çocuğunuza Sorumluluklarını Öğretirken Ödül Vermeyin

22.06.2018 09:03
Son zamanlarda artan suç oranları, mutsuz yetişen toplumlar farkındalığı, hayvanlara dahi merhamet etmeyen, tahammülsüz neslin gelişi, psikolojik çalışmaları ve araştırmaları artırmış ve aslında çocukluktan gelen hataların farkına varılmıştır
Çocuğunuza Sorumluluklarını Öğretirken Ödül Vermeyin
A

Son zamanlarda artan suç oranları, mutsuz yetişen toplumlar farkındalığı, hayvanlara dahi merhamet etmeyen, tahammülsüz neslin gelişi, psikolojik çalışmaları ve araştırmaları artırmış ve aslında çocukluktan gelen hataların farkına varılmıştır. Bu sebeple ebeveynlere, öğretmenlere, çocuklara verilen psikolojik eğitimler, seminerler artırılmakta ve yapılan bu psikolojik çalışmalar toplumun ”iyileştirilmesi” için topluma sunulmuştur.

Yapıldığı fark edilen hatalardan biri de, çocuğa sorumluluk bilincinin doğru anlatılamamış olmasıdır. Bunun altında yatan sebep de, ödül mekanizmasının çok yanlış anlaşılmasından geçer. 

Sorumluluk: toplu yaşamanın kolaylaşması adına, her bireyin kendi adına düşen görevi yerine getirme bilincidir. Yani, aslında bir karşılık beklenmeksizin yapılan davranışlar bir bütünüdür ve her birey üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinde gerçekten yaşanılabilir bir toplum olur. Böyle bir toplumda sokaklar temiz, park ve bahçeler çocukların yaşamına uygun, komşuların geçinebildiği bir ortam sağlanmış olabilir. Toplum ancak bu şekilde refaha kavuşabilir. İşte bu bilincin kazanılması çocukluk çağlarından itibaren başlar. Doğru pedagojik eğitimin faydaları, ilerleyen yıllarda görülebilir. Peki bu aşamada ödül nasıl bir davranış bozukluğu ortaya koyar?

Ödül, yapılan bir iş karşılığında maddi olarak sunulan bir imkandır. Çocuğa söylenen “odanı toplarsan dışarı çıkabilirsin” , “ödevlerini yaparsan oyun oynayabilirsin” gibi aslında teşvik edici gibi görünen ama aslında sorumluluklarını unutturan durumlardır. Halbuki ödev yapmak, odasını toplamak çocuğun zaten görevidir. Bunun karşılığında bir ödül vermek, çocuğu yetişkin hayatında da sürekli karşılık bekleme eğilimine sürükler. “yerdeki çöpü neden ben alacağım ki bana ne getirisi olacak?” , “neden yaşlı kadının poşetini taşıyacağım ben bu işten ne kazanacağım?” gibi devamlı bir beklenti ortaya çıkacaktır.

Ayrıca her seferinde aynı ödülü vermek çocuk için heves kırıcıdır. Çünkü insan sahip olduğu şeyi aklında sıradanlaştırır. Yani her oda toplamaya verdiğiniz dondurma ödülü bir süre sonra dondurmayı sıradanlaştıracak ve çocuk dondurmayı odayı toplama zahmetine değecek bir ödül olarak görmeyecek. Bu sebeple aile sürekli ödülü büyütmek zorunda kalacak ve sorumluluk bilincinden bihaber nesil ortaya çıkacaktır. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İğne Neden Kalçadan Yapılır?
Enjeksiyonda çeşitli yöntemler vardır
Ozon Tedavisi Nedir?
Ozon, reaktif haldeki oksijenin hareket haline geçirilmiş formudur
İntihar Eğilimine Sebep Olan Protein: SAT1
Kan testiyle ölçülen SAT1 proteini değeri; kişinin intihar etme eğiliminden bahsediyor
Erken Doğumu Engellemek İçin Pratik Bir Öneri
Erken doğum; bebeğin anne karnındaki yaşamının gereğinden önce bitmesi durumudur
Doğumda Suni Sancı Hangi Durumlarda Sakıncalıdır?
Suni sancı; normal doğumun taklidi niteliğindedir
Günde 6 Bin Adım Atarak Kireçlenmeyi Engelleyin
Kireçlenme; eklemler arasında kayganlığı sağlayan sıvının azalması sonucu, kemiklerin sürtmesi durumudur
Sentetik Kemik Tozu Üretildi
Kemik tozu; ortopedi, diş ve beyin cerrahisinde kullanılabilen bir üründür
Loğusalık Nedir? Loğusalık Süreci Nasıldır?
Loğusalık; annenin bebeğe fiziksel ve duygusal olarak adapte olma sürecidir
Vücudunuzu Soğuk Suyla Sıkılaştırın
Sıkı bir vücut; sağlıklı ve çekici görünür
Yeşil Alan Beyni Korur
Oksijenin beyni çalıştırdığı, kan hücrelerini yenilediği, bilinen gerçeklerdir
Ramazanda Diyet Yapılırmı?
Ramazan ayında oruç tutulduğundan; kişiler bu durumu fırsat bilerek diyet yapmaya kalkışırlar
Sahur Yaparken Uyku Düzenine Dikkat Edin
Sahur; sağlıklı oruç tutmak için mutlaka uygulanması gereken bir öğündür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com