Çocuğunuza Sorumluluklarını Öğretirken Ödül Vermeyin

22.06.2018 09:03
Son zamanlarda artan suç oranları, mutsuz yetişen toplumlar farkındalığı, hayvanlara dahi merhamet etmeyen, tahammülsüz neslin gelişi, psikolojik çalışmaları ve araştırmaları artırmış ve aslında çocukluktan gelen hataların farkına varılmıştır
Çocuğunuza Sorumluluklarını Öğretirken Ödül Vermeyin
A

Son zamanlarda artan suç oranları, mutsuz yetişen toplumlar farkındalığı, hayvanlara dahi merhamet etmeyen, tahammülsüz neslin gelişi, psikolojik çalışmaları ve araştırmaları artırmış ve aslında çocukluktan gelen hataların farkına varılmıştır. Bu sebeple ebeveynlere, öğretmenlere, çocuklara verilen psikolojik eğitimler, seminerler artırılmakta ve yapılan bu psikolojik çalışmalar toplumun ”iyileştirilmesi” için topluma sunulmuştur.

Yapıldığı fark edilen hatalardan biri de, çocuğa sorumluluk bilincinin doğru anlatılamamış olmasıdır. Bunun altında yatan sebep de, ödül mekanizmasının çok yanlış anlaşılmasından geçer. 

Sorumluluk: toplu yaşamanın kolaylaşması adına, her bireyin kendi adına düşen görevi yerine getirme bilincidir. Yani, aslında bir karşılık beklenmeksizin yapılan davranışlar bir bütünüdür ve her birey üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinde gerçekten yaşanılabilir bir toplum olur. Böyle bir toplumda sokaklar temiz, park ve bahçeler çocukların yaşamına uygun, komşuların geçinebildiği bir ortam sağlanmış olabilir. Toplum ancak bu şekilde refaha kavuşabilir. İşte bu bilincin kazanılması çocukluk çağlarından itibaren başlar. Doğru pedagojik eğitimin faydaları, ilerleyen yıllarda görülebilir. Peki bu aşamada ödül nasıl bir davranış bozukluğu ortaya koyar?

Ödül, yapılan bir iş karşılığında maddi olarak sunulan bir imkandır. Çocuğa söylenen “odanı toplarsan dışarı çıkabilirsin” , “ödevlerini yaparsan oyun oynayabilirsin” gibi aslında teşvik edici gibi görünen ama aslında sorumluluklarını unutturan durumlardır. Halbuki ödev yapmak, odasını toplamak çocuğun zaten görevidir. Bunun karşılığında bir ödül vermek, çocuğu yetişkin hayatında da sürekli karşılık bekleme eğilimine sürükler. “yerdeki çöpü neden ben alacağım ki bana ne getirisi olacak?” , “neden yaşlı kadının poşetini taşıyacağım ben bu işten ne kazanacağım?” gibi devamlı bir beklenti ortaya çıkacaktır.

Ayrıca her seferinde aynı ödülü vermek çocuk için heves kırıcıdır. Çünkü insan sahip olduğu şeyi aklında sıradanlaştırır. Yani her oda toplamaya verdiğiniz dondurma ödülü bir süre sonra dondurmayı sıradanlaştıracak ve çocuk dondurmayı odayı toplama zahmetine değecek bir ödül olarak görmeyecek. Bu sebeple aile sürekli ödülü büyütmek zorunda kalacak ve sorumluluk bilincinden bihaber nesil ortaya çıkacaktır. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kemoterapi ve Radyoterapi Kemik Erimesi Yapar mı?
Kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde en sık uygulanan yöntemlerden ikisi
Hamilelikte Hissedilen Sancı Tehlikeli midir?
Hamilelik süreci, kadının hormonal, fiziksel ve psikolojik bazı değişimler yaşadığı bir süreçtir
 Kimler Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir, Doğumdan sonra hemen karın germe yapılabilir mi?
 Doğum sırasında birkaç değişiklik olur, karın içi genişler karın çevresinde yağlanma olur, ve karın kasları birbirinden ayrılıp gevşer, doğumdan sonra ise ciddi bir küçülme oluyor
Stres Kaynaklı Ağrılardan Kurtulma Yolları Nelerdir?
Stres, birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi yaşanan vücut ağrılarının çoğunun da kaynağı olarak gösterilmektedir
Önerdiğimiz Tahlil Merkezleri
Bu bölümde Tahlil
Emre Argun'dan Güney Amerika Fotoğraf Gösterisi
Emre Argun 12 Aralık'ta Ankara Türk-İngiliz Kültür Derneğinde bir fotoğraf gösterisi sunuyor
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Dünya nüfusu 7 milyardan fazla
Yeni Dünyanın Faydaları Nelerdir?
A vitamini yönünden çok zengin olan yeni dünya  göz ve cilt sağlığını koruyor
Şeftalinin Faydaları
Yaz meyvesi olan şeftalinin sağlığımıza pek çok faydası vardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com