Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?

18.08.2018 06:06
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
A

TrombosiT (PLATELET) kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir. Kanda normal olarak mikro litrede 150-400 bin trombosit bulunur. Trombosit sayısı her kişide farklı olabilir. Trombositler 100 binin altına düştüğü zaman bu duruma trombositopeni denir. Vücutta bir kanama riski ortaya çıkar.

Kanama, vücudumuzun içinde veya dışında gelişen bazı durumlar sonucunda kanın damar dışına çıkmasıyla oluşur. Kanamada damarda bir kasılma olur ve trombositler, hasar görmüş olan damara gelirler. Burada kanamayı durdurmak için çalışırlar. Trombositleri gören başka kan ajanları da buraya gelir. Hep birlikte tıkaç oluştururlar ve pıhtılaşmayı sağlarlar. Trombositler sayesinde kanama önlenmiş olur.

Yazımızın başlığından da anlayacağınız üzere trombosit düşüklüğü dediğimiz durumda kanama durdurulamaz ve ciddi kan kayıpları, buna bağlı ölüme kadar uzanan ciddi sonuçlar oluşabilir. Trombosit düşüklüğünü asla hafife almamalıyız!

Trombosit düşüklüğünde genellikle cilt kanamaları görülür. Mercimek boyutunda minik minik kırmızı kan benekleri veya morluklar görülebilir. Diş eti kanamaları, burun kanamaları kolayca oluşabilir. İç kanamaya bağlı idrar veya dışkıda kan görülebilir. Trombosit sayınız düşükse ve bu durumlardan herhangi birini görürseniz acilen bir hekime başvurmalısınız.

Trombosit düşüklüğü olan trombositopenili bireyler nelere dikkat etmelidir?

-Mecbur kalmadığınız sürece hiçbir ilacı kafanıza göre kullanmayınız. Mutlaka bir hekime başvurunuz. Özellikle aspirin gibi kan sulandırıcı etkisi olan ağrı kesicilerden uzak durmalısınız.

-Dişler yumuşak diş fırçasıyla fırçalanmalıdır.

-Burun kuru bir peçeteyle silinmemeli, nazikçe suyla yıkanmalıdır.

-Kesici delici aletlerden olabildiğinde uzak durulmalı ve düşmelere karşı dikkatli olunmalıdır. Çok kayalık veya buzlu yerlerde yürünmemelidir.

-Vücuttaki bir kesik veya kanama olan bölgeye uzun süre (kanama durana kadar) baskı uygulanıp sonrasında 10-15 dakika buz tutulmalıdır.

-Tırnaklar kesilirken tırnak makası yerine törpü tercih edilmelidir.

-Kabızlık makat bölgesini zorlayan ve kanama oluşturabilecek bir durum olduğu için kabızlıktan korunmak çok önemlidir. Bunun için posalı yiyecekler yenmeli ve günde en az iki buçuk litre sıvı tüketilmelidir. Büyük tuvaletin gelmesi durumunda asla bekletilmemelidir.

-Vücutta oluşabilecek iç kanama ve buna bağlı şok durumunu fark etmek için birey ve yakınları bilgilendirilmelidir. Şok durumunda kişide huzursuzluk, çok hızlı soluk alıp verme ve çok az idrar çıkarma sorunları görülür. Böyle bir durum gözlendiğinde acilen bir hekime başvurulmalıdır.

Unutmayınız ki vücudun içinde oluşan kanamanın en tehlikeli yanı dışarıdan görülmemesi ve hemen fark edilememesidir. Trombosit düşüklüğü olan trombositopenili bireyler bu konuda bilinçlenip tahlil.com’un önerilerini dikkate alırsa hayat standartları yükselecektir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Pinner Test, Tahlil.com Okurlarına 200 TL İndirimli
Pinner Test bir gıda intolerans testidir.
TORCH Nedir?
TORCH; kanda çeşitli enfeksiyonların varlığını ölçen bir testler topluluğuna verilen genel isimdir.
Tam İdrar Tahlili
Tam idrar tahlili her laboratuvarda yapılabilen bir tahlildir. En eski ve klasik tahlil yöntemlerinden biridir.
Astım ve Astım Tanısında Kullanılan Tahliller
Astım sık olarak görülen ve bir o kadar da merak edilen bir hastalıktır. Günümüzde bir çok kişi bu hastalık yönünden kontrol veya tedavi altındadır.Astım tanısı…
Tahlil.com Kullanım Rehberi
Tahlil.com, tahlil yorumlanması, tahlil sonuçları ve laboratuvar testleriı konusunda Türkiye'nin ilk ve tek sağlık sitesidir. Tahlilmatik, Gebematik gibi online tahlillerinizi sorgulayabileceğiniz…
Kürtaj Tartışmaları Gebelik Testinin Önemini Arttırıyor
Son günlerde ülkemizde kürtaj tartışmaları gündeme oturdu.Kürtaj tartışmaları ise kan ve idrarda gebelik testinin önemini arttırıyor
İnfertilite (Kısırlık) Nedir?
Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri, düzenli cinsel ilişkide bulunmaları ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin oluşmaması durumuna…
Metal Testleri ve Ağır Metal Testleri Nedir?
Metal  testleri  metale maruz kalıp buna bağlı sağlık sorunları olabilen kişilerin hastalıklarının tanı ve tedavisine yardımcı olabilmek amacıyla yapılan bir tahlil türüdür. Özellikle…
Kadınların Yaptırması Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Genel sağlık kontrollerinde yapılan tahliller kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Kadınların check up ve sağlık taraması yönünden yaptırması önerilen 10 tahlili…
E3 Testi Neden yapılır?
Östrojen kadınlarda kanama dönemini dengeleyen çok önemli bir hormondur. Bu hormonun kandaki miktarını ölçmek için ise E3 testi uygulanır.
Rubella Grayzone Nedir?
Rubella testinde grayzone yani gri zone çıkması  Rubella IgG test sonuçlarının  kuşkulu olduğu anlamına gelir.Grayzone tahlil değerlendirilmesinde ara değer olarak da tanımlanır.Yani…
En hızlı cevap veren sağlık sitesi : Tahlil.com
Tahlil.com doktorlarına sağlıkla ilgili bir çok soru geliyor.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com